VIDEO: Počet obětí útoků v Egyptě vzrostl na 43, přihlásil se k nim Islámský stát

Twitter

Egypt | FOTO: Twitter

Počet obětí dnešních sebevražedných útoků na dva křesťanské kostely v Egyptě vzrostl podle agentury AP na 43, zraněno bylo zhruba 100 lidí. K atentátům se přihlásilo radikální hnutí Islámský stát. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí večer nařídil okamžité nasazení armády, která má pomoci policii v ochraně klíčových infrastruktur po celé zemi.

Incidenty nejnověji odsoudil americký prezident Donald Trump. Na twitteru uvedl, že je z útoku vůči spojenci USA smutný a že má velkou důvěru v to, že Sísí se „se situací vhodně vypořádá“.

Útoky ve městě Tanta a v Alexandrii se staly tři týdny před chystanou návštěvou papeže Františka v Egyptě a na úvod velikonočního týdne. Sísí svolal bezpečnostní radu státu.

Dva dnešní útoky na křesťanské kostely v Egyptě se staly o Květné neděli, jíž pro křesťany začíná pašijový týden. Koncem dubna má přitom do Egypta přijet papež František. Ten v dnešním kázání při slavnostní mši na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu první útok v Egyptě odsoudil a vyjádřil soustrast tamní koptské církvi a celému národu. Za oběti i zraněné se modlíme, řekl papež.

První exploze otřásla kostelem ve městě Tanta asi 100 kilometrů severně od metropole Káhiry v deltě Nilu. Kostel byl plný věřících, kteří se sešli k bohoslužbě. Televize CBC zveřejnila záběry z vnitřku kostela, na nichž se množství lidí kupí kolem očividně bezvládných, zakrvácených těl zakrytých papíry.

Terčem útoku v Alexandrii se stal kostel svatého Marka, v němž předtím celebroval slavnostní mši patriarcha Tavardos II., uvedla na své oficiální stránce na facebooku egyptská koptská ortodoxní církev.

Křesťané, většinou příslušníci koptské církve, se podílejí zhruba deseti procenty na 94milionové populaci Egypta. Svou víru mohou praktikovat většinou svobodně a jejich soužití s muslimským většinovým obyvatelstvem je veskrze pokojné. Vyskytují se ovšem i ojedinělé případy napětí, především ve venkovských oblastech.

Opakovaně se ale křesťané stávají terčem islámských extremistů. V prosinci bylo při těžkém pumovém útoku na křesťanskou katedrálu v Káhiře zabito třicet lidí. K útoku se přihlásil Islámský stát (IS).

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner