VIDEO: Pražská ODS volila nové vedení, Václav Klaus mladší neuspěl

Regionální sněm ODS v Praze nabídl jedno překvapení. Funkci prvního místopředsedy totiž neobsadí Václav Klaus mladší. Novým předsedou se stal Tomáš Portlík, dosavadní první místopředseda odcházejícího Filipa Humplíka. Klidné hlasování, které proběhlo, stejně jako celé jednání, za zavřenými dveřmi, tak kromě nezvolení Klause nic radikálního nepřineslo.

Sněm, který navštívil i předseda ODS Petr Fiala, měl očekávaný průběh. Vzhledem k tomu, že byl Portlík jediným kandidátem na vedoucí funkci, šlo pouze o rychlost hlasování.

„ODS přežila klinickou smrt a dokázala se vrátit na pozici silné parlamentní strany. Věřím, že uděláme comeback a příští rok budeme vládnoucí stranou v Praze. Jsem připravený tomu dát maximum,“ řekl nový předseda pražských Občanských demokratů, který přiznal, že by rád pokračoval v dobré práci svého předchůdce Humplíka.

Právě jeho odchod byl ovšem po úspěchu ODS v Praze překvapující. „Splnil jsem vše, co jsem slíbil.  Ve volbách jsme uspěli, strana nemá dluhy, vypořádali jsme se s minulostí a ODS je opět respektovaným partnerem na komunální i celopražské úrovni,“ řekl deníku FORUM 24. Ve straně chce ovšem působit dál, protože, jak říká, „jeho srdce bije v modrém ptákovi“.

Volba prvního místopředsedy slibovala drama a k němu také došlo. Václava Klause mladšího, který by se rád dostal do nějaké vedoucí funkce v ODS, však o sedm hlasů porazil Jiří Zajac. Ukázalo se, že syn bývalého prezidenta sice v parlamentních volbách získal po Andreji Babišovi nejvíce preferenčních hlasů, mezi spolustraníky však takovou podporu nemá. Klaus přednesl jen krátký a nevýrazný projev a hned po vyhlášení všech výsledků odešel. Jak sdělil svým kolegům, musel na koncert skupiny Kabát, kam si pořídil vstupenku.

Řadovými místopředsedy se stali Jaroslava Janderová z Prahy 1, Jaroslav Míth z Prahy 4 a Vojtěch Kos z Prahy 12.

Sněm také vyjádřil podporu Petru Fialovi a Alexandře Udženiji do funkcí předsedy a první místopředsedkyně ODS pro celostátní kongres, který proběhne v lednu.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner