Video: Příliš drazí sponzoři. Čínská vláda systematicky infiltruje australské univerzity

I demonstrace loajální čínské komunity v Austrálii probíhají s podporou komunistického aparátu  (Youtube)

I demonstrace loajální čínské komunity v Austrálii probíhají s podporou komunistického aparátu | FOTO: Youtube

Australské univerzity mají problém. V minulosti nebyly příliš obezřetné vůči zahraničním penězům a aktuálně zjišťují, že je infiltrovala čínská komunistická strana. Tvrdí to tamní televize ABC, jejíž investigativní reportéři se tomuto tématu věnují v příspěvku „Rudé vlajky“, který stanice odvysílá v pondělí v rámci publicistického pořadu Four Corners.

Odpor ke sponzoringu Karlovy univerzity firmou v Číně podnikajícího miliardáře Petra Kellnera a její následné odstoupení od smlouvy, představují pro Česko možná ještě větší štěstí, než bylo na první pohled patrné. Ukazuje se to na situaci australských univerzit, které jsou v čase rostoucích obav z posilujícího vlivu čínské vlády v zahraničí zapletené do bytnícího geopolitického pronikání Číny na Západ. „Univerzity vydělávají miliardy dolarů ročně na školném a na spolupráci s Čínou na výzkumech, ale rostou obavy, že tyto výnosné záležitosti představují pro naše akademické instituce určité ohrožení,“ uvádějí publicisté v anotaci ke svému připravovanému televiznímu příspěvku.

„V souvislosti s pronikáním cizích vlivů tu máme hrozbu bezprecedentního rozsahu,“ cituje ABC jednoho z australských ministrů. „Čínská vláda chce ovlivňovat politické diskuze a zajistit si přístup k technologiím i zdrojům, které mají univerzity k dispozici. Není v zájmu Austrálie bezhlavě školit vědce, kteří následně budou vyvíjet technologie, jež by mohly být nasazeny proti naší armádě a naší zemi,“ uvádí dále televize v anotaci postřeh analytika zaměřeného na Čínu, který v příspěvku má rovněž slovo.

Televize ABC se infiltrací čínského režimu do australských univerzit zabývala už v minulosti. Na přiložené ukázce z roku 2017 studentka otevřeně prohlašuje, že by jakéhokoli prodemokraticky se angažujícího čínského spolužáka udala čínským úřadům. Bývalý čínský konzul v Austrálii pak dále popisuje, jak komunistický aparát využívá své studenty v zahraničí (starší video):

Novináři dvou investigativních redakcí v aktuálním dokumentu chtějí ukázat, jak jsou „australské technologie a know how využívány k posilování represivního čínského režimu“. Expert na kybernetickou bezpečnost v této souvislosti v dokumentu rozvádí pojem „technologiemi posilovaného autoritářství“. Jde o způsob, jakým čínská komunistická strana posiluje vlastní politickou pozici.

Investigativní pořad Four Corners vysílá televize ABC každé pondělí ve 20:30 místního času, tedy ve 12:30 středoevropského času.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]