VIDEO: FORUM 24
PODCAST / Šikmá plocha je nový podcast deníku FORUM 24, který moderuje historik, filosof a publicista Petr Hlaváček, editor naší rubriky Nová orientace. Zabýváme se v něm podstatnými problémy, které hýbou Českem, Evropou a světem. A doufáme, že se nezřítíme do propasti, ale společně zajedeme na hlubinu. Tématem prvního podcastu byl „tekutý hněv“ čili podivná naštvanost české společnosti nahlodávající její odolnost v časech, kdy nejen Česko a celý Západ čelí hybridní i horké válce ze strany zemí, jako jsou Rusko, Čína nebo Írán.
Mezi našimi hosty byla Marie Koldinská, historička a moderátorka pořadu Historie.cs v České televizi, která se věnuje problematice informační války, v níž dezinterpretace dějin často slouží jako velmi nebezpečná zbraň. Dále Otakar Foltýn, voják a právník se zkušeností z Generálního štábu Armády České republiky či z misí v Afghánistánu, který aktuálně působí ve Vojenské kanceláři prezidenta republiky a veřejně komentuje problematiku hybridních hrozeb i válku Ruska proti Ukrajině. Třetím hostem byl náš redakční kolega, novinář Pavel Šafr, šéfredaktor měsíčníku FORUM 24+, jenž dlouhodobě sleduje české politické a společenské dění.
Debatovalo se například o výjezdech ministra vnitra Víta Rakušana za „naštvanými občany“, o nedostatečné strategické komunikaci vlády, o historii jako zbrani v dezinformační válce anebo o tom, že lež je třeba stíhat a trestat. Zaznělo, že touha po diktatuře je sice také „názor“, ale proti našemu demokratickému étosu a ústavnímu zřízení, tudíž není přijatelným postojem, který by měl dostávat hlas v médiích a veřejném prostoru.
Kdo je tady idiot?
Otakar Foltýn se jasně vymezil vůči relativizaci našeho demokratického zřízení částí našich spoluobčanů: „Demokracie, svoboda projevu, spravedlnost, právní stát, to jsou hodnoty, které nesnesou relativizaci. Můžu na ně mít jakýkoliv názor, ale v žádném případě není možné je zrušit. V ústavě máme základní atributy státu, republikánské zřízení, územní integritu a podobně, které jsou nezrušitelné. A o tom není diskuse. Často, když zaujmete velmi silný hodnotový postoj, tak vám je vzápětí vytknuto, že vykopáváte příkopy a nerespektujete právo lidí na názor. Probůh, máš právo na svůj názor, nemáš právo na „svá“ fakta. Máš právo si myslet, že Česko má být totalitní monarchie, ale tvůj názor je naprosto pitomý. My všichni ostatní máme právo říct: jsi idiot.“
Agresivitu Ruska vůči Česku komentoval ostře Pavel Šafr: „Je třeba vysvětlení, že jsme na šikmé ploše, po které lze sklouznout se strašnými následky. A že nám někdo vyhlásil nepřátelství. Tady jsme si nevymysleli, že nějaký Vladimir Putin je náš nepřítel. Prostě Rusko nám aktivně vyhlásilo nepřátelství, nejprve se snažilo rozvrátit naši společnost a destruovat naše instituce, zasít do naší společnosti pochybnosti o nás samých… A část naší společnosti, a týká se to i médií, se tváří, jako by se nechumelilo.“
Odhodit individuální alibismus
A jak by podle Marie Koldinské měla fungovat odolná společnost? „Odolná společnost se musí budovat zdola. Existuje koncept hrdiny všedního dne, a to je přesně ta cesta, jak zdola pracovat na tom, aby si každý z nás uvědomoval, že nese odpovědnost sám za sebe, svoji rodinu, za svoji komunitu, za místo, kde žije… Jde o to umět se v krizi postavit za svého bližního. Když se buduje individuální odpovědnost, tak to znamená opravdu moc, naopak když se buduje individuální alibismus, který u nás vyrůstá ze zvláštního vztahu k dějinám, z nichž se v podstatě vyvlékáme, jako by se nám jen děly a my byli jen smýkáni proudem událostí, tak to je špatně.“
Poslouchejte a sledujte náš nový podcast Šikmá plocha, jsme v tom spolu, obrana svobody a demokracie je naší společnou odpovědností.