VIDEO: Rozhodl jsem se zemřít pro tuto zemi. Nebojím se, říká bývalý ministr Tomáš Hradílek

Tomáš Hradílek je bývalý ministr, disident a signatář Charty 77. Dnes se o něj jeho přátelé i jeho rodina bojí. Od 1. listopadu 2017 totiž drží hladovku – a drží ji proto, aby prezident Miloš Zeman znovu nekandidoval na post hlavy státu. Mnoho lidí mu to vyčítá. My jsme však s panem Hradílkem dlouho hovořili a poselství jeho hrdinského činu je jediné: Prezidentská volba je podle něj tím posledním, co ještě může ovlivnit na cestě České republiky hluboko do propasti.

Tomáš Hradílek není žádný blázen. Je to člověk, kterého opravdu upřímně trápí situace naší země. Situace, ve které bývalý estébák Andrej Babiš sestavuje vládu za pomoci extremistů zprava i zleva. A situace, ve které se znovu může stát prezidentem člověk, který napáchal už tolik zlého.

S panem Hradílkem jsme hovořili o mnohém. O tom, co by mu v této situaci pověděla jeho žena, co by říkal Václav Havel, jak celou věc prožívají jeho děti a jeho rodina. A o tom, proč se vlastně takto rozhodl.

V bývalém ministrovi zrálo jeho rozhodnutí rok a půl. Pak si přečetl článek o tom, že mnohdy stačí začít konat v počátku nějakého zla, aby mu později bylo zabráněno. A pan Hradílek cítí, že právě toto zlo přichází, a rozhodl se využít veškerých svých sil, aby je zastavil či alespoň zpomalil. A proto se rozhodl v krajním případě obětovat i svůj život.

Po setkání s člověkem v této situaci je samozřejmě na místě říci, že by bylo správné, kdyby Tomáš Hradílek svou hladovku přerušil. Stejně jako jsme mu několikrát opakovali, že jeho život nestojí za toto obětování. Jeho rozhodnutí se však v této chvíli zdá pevné, a tak nezbývá než vyjádřit mu podporu v tom, že se rozhodl pro takhle zásadní postoj. Věříme, že nakonec nebude muset obětovat vlastní život na obranu svobodného prostředí v naší zemi.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner