Jedním z hostů na debatě o zahraniční politice, kterou v rámci své prezidentské kampaně pořádal Michal Horáček, byl Michael Romancov. Politický etnograf a publicista se ve svém vystoupení zaměřil na současné Rusko. Jak uvedl, stále v ruské mentalitě funguje stejný pocit, jako byl za dob Sovětského svazu, kdy byli politici i občané přesvědčeni o nepřekonatelné síle země. Nyní se však Rusko podle Romanceva potýká s daleko vážnějšími problémy, než měl dřív Sovětský svaz.

Známý komentátor situace v Rusku, vystoupil společně s Magdou Vášáryovou a Liborem Roučkem. Svým pohledem na zemi, kterou dobře zná mnohé překvapil. „Navenek působí dojmem obrovitánského silného monolitu, podobně, jako svého času Sovětský svaz. Jejich vládní elity se ale nejvíc bojí toho, aby je nepotkalo něco jako Svaz, jehož všechny mocenské atributy, které z něj dělaly jednu ze dvou velmocí, jako byl například jaderný arzenál nebo zbraňové systémy, zůstaly na místě, a přesto se země zhroutila sama do sebe,“ upozornil Romancov.

Podle jeho vyjádření se nyní Rusko znovu snaží vydefinovat své místo ve světě. „Jediné, čemu Rusko rozumělo, co vzývalo a bylo úspěšné, tak to byla síla ve fyzickém slova smyslu,“ vzpomněl Romancov. „Rusko bylo schopné přitahovat k sobě své sousedy tím, že jim nabídne nějaký srozumitelný a perspektivní ekonomický, hodnotový, bezpečnostní rámec. Nyní vidíme, že to nefunguje a začíná skřípat způsobem, který je slyšet i v dalekém zahraničí a končí i ta integrace, které se říká eurasijská,“ vysvětlil ve svém vystoupení na debatě.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner
Pavel Hofman
Pavel Hofman
Fotograf a kameraman deníku FORUM 24
Další články autora