VIDEO: OPK Ukrajiny, se souhlasem | FOTO: Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil, se souhlasem
V Kurské oblasti Ruské federace probíhají v současné době kruté boje, ve kterých se ruská armáda snaží vytlačit ukrajinské jednotky ze svého území, kde působí již od srpna letošního roku. Podle vojenských analytiků chystají Rusové velkou ofenzivu za využití i severokorejských vojáků, kteří přišli Putinovi na pomoc.
Ukrajinské jednotky odrážejí v obranných postaveních, která na obsazeném území vybudovaly, menší pokusné útoky Rusů. Taktika ruského velení spočívá v takřka neustálém útočení prostřednictvím obrněných kolon, a to bez ohledu na výši ztrát, které jsou značné. Pro ukrajinskou televizi to uvedl mluvčí 36. samostatné brigády námořní pěchoty, která v Kurské oblasti působí.
„V zásadě nám to vyhovuje. Když je jich hodně a jsou spolu, je o něco jednodušší se s nimi vypořádat. Proti nám stála 155. brigáda, ale teď už byla trochu unavená a nastoupily ruské výsadkové jednotky. Jejich taktika spočívá v útocích na čtyřkolkách a motocyklech,“ poznamenal mluvčí 36. samostatné brigády námořní pěchoty.
O připravované masivní ruské ofenzivě informoval časopis Forbes, podle kterého je v oblasti již shromážděno nejméně 50 000 mužů, jimž by čelilo přibližně 20 000 Ukrajinců. „Ukrajinské brigády se připravují na masivní bitvu, která může být pro nepřítele úspěšná,“ píše Forbes.
Časopis zároveň připomíná, že již 7. listopadu zahájila ruská vojska protiútok v okolí obce Kurščine s cílem postoupit do Sudži, ale za více než dva týdny urputných bojů neudělali Rusové téměř žádný pokrok. „Silnice a pole v okolí jsou posety důkazy o selhání ruské armády: desítkami zničených a opuštěných obrněných vozidel,“ konstatuje Forbes, podle kterého se ale Rusové rozhodně nemíní svého úsilí vzdát.
V blízké budoucnosti tak Forbes očekává masivní ofenzivu Ruska za součinnosti dvou výsadkových divizí, jedné výsadkové brigády a jedné námořní brigády. Zároveň však upozorňuje i na sílu ukrajinských jednotek, které mají k dispozici řízené střely Storm Shadow i balistické střely ATACMS.
Díky tomu například 18. listopadu pomocí osmi raket ATACMS zasáhly ruský muniční sklad a o dva dny později velitelské stanoviště v Kurščine deseti raketami Storm Shadow. Takové údery v týlu narušují zásobovací linie ruských jednotek a mohou podle Forbesu ovlivnit i jejich velení.
Rusům se za takřka čtyři měsíce od ukrajinského vpádu do Kurska podařilo za neskutečně vysokých ztrát získat zpět jen asi 40 % obsazeného území, přestože Putin trvá na tom, aby bylo území vyčištěno do ledna příštího roku, kdy bude v USA inaugurován Donald Trump.