VIDEO S TITULKY: Merkelová povzbudila Němce v těžké chvíli a snažila se je sjednotit

AUTOR: Ján Michalčák

Situace, s níž se kvůli koronaviru potýká celý svět, je podle německé kancléřky Angely Merkelové vážná. Od druhé světové války podle ní Německo nečelilo výzvě, jejíž zvládnutí tolik závisí na solidárním chování obyvatel. Merkelová proto vyzvala, aby lidé dodržovali opatření, která úřady v boji proti pandemii COVID-19 zavedly. Tento historický úkol se dá zvládnout jen společně, apelovala Merkelová v projevu, který ve středu večer odvysílala ZDF. Českými titulky, které je možné si zapnout na spodní nástrojové liště videa, jej pro YouTube opatřil Ján Michalčák.

„Milé spoluobčanky, milí spoluobčané, koronavirus nyní dramaticky mění život v naší zemi. Naše představa o normalitě, o veřejném životě, sociálním spolužití – to všechno je podrobeno zkoušce jako nikdy dříve,“ začala Merkelová svůj projev. „Miliony z vás nemohou do práce, vaše děti nemohou do školy nebo školky, divadla, kina a obchody jsou zavřené,“ dodala.

Kancléřka vyzvala k tomu, aby občané nebrali situaci na lehkou váhu. „Je to vážné. Také to berte vážně. Od německého znovusjednocení, ne, od druhé světové války nečelila naše země žádné výzvě, při níž tolik záleží na společném solidárním chování,“ uvedla Merkelová v projevu, který v jejím podání nemá obdoby.

Angela Merkelová (Wikimedia)

V současné situaci je podle Merkelové nejdůležitější, aby se podařilo zpomalit postup viru. „Musíme riziko, že jeden nakazí druhého, omezit tak, jak je to jen možné,“ míní. Při tom je třeba vsadit především na jedno – omezení veřejného života. Hrozí totiž, že pokud by došlo k rychlému nárůstu počtu nakažených, německé zdravotnictví by to mohlo katastrofálně zasáhnout a přetížit. Kancléřka upozornila, že nyní nejde o abstraktní čísla, ale o konkrétní lidi. Nakažený může být otec nebo dědeček, matka nebo babička, partnerka či partner.

Merkelová uznává, že přijatá opatření jsou tvrdá. „Jde o omezení, která se ve spolkové republice ještě neobjevila,“ uvedla. V demokracii podle ní nemohou být dlouhodobá a lze je použít pouze v momentě absolutní nutnosti. V této době jsou ale pro záchranu životů nepostradatelná.

„Apeluji na vás: dodržujte pravidla, která teď platí,“ vyzvala kancléřka německé občany. Všechna státní opatření vyzní podle ní do prázdna, když země nenasadí nejúčinnější prostředek. „A tím jsme my sami,“ poznamenala. Základní rada je podle ní jasná – držet od sebe odstup. „Vím, jak těžké je to, co se po nás chce. Především v dobách nouze si chceme být blízko,“ připustila Merkelová, podle níž je ale nyní správné přesně opačné chování.

Angela Merkelová se ovšem především snažila Němce trochu uklidnit. „Že tuto krizi překonáme, tím jsem si úplně jistá. Ale jak vysoký bude počet obětí? Kolik milovaných lidí ztratíme? To máme z velké části ve svých rukou,“ řekla kancléřka v závěru svého projevu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]