Video: Selekce pacientů je pro lékaře to nejhorší, popsal sokolovský primář Straka pro německý Focus

Nemocnice Sokolov

Primář interního oddělení sokolovské nemocnice MUDr. Martin Straka | FOTO: Nemocnice Sokolov

K „peklu“ přirovnal opětovně primář Martin Straka situaci na přetíženém interním oddělení Nemocnice Sokolov, tentokrát však pro německý server Focus, který se na něj obrátil se žádostí o rozhovor. „Museli jsme vybírat pacienty, kteří mohou přežít,“ vrací se k situaci z letošního února.

„Máte tři osoby, u nichž musíte zvážit, jaká další onemocnění prodělávají, jaké jsou výsledky krevních rozborů a dalších vyšetření, a pak vyberete toho s nejvyšší šancí, že koronavirus porazí. Tato osoba jde na lůžko intenzivní péče, ostatní jdou na běžné oddělení,“ popisuje primář ve videorozhovoru pro server Focus.de.

F24

Příspěvek obsahující i Strakovy záběry z kliniky doplňuje komentář německé redakce varovnými údaji: bezmála 8700 nakažených v českých nemocnicích, z toho 1900 na jednotkách intenzivní péče, ve stále více krajích je nedostatek lůžek pro intenzivní péči. Situaci v Česku s každodenními přírůstky 15 000 nových případů shrnuje německý server jako světový rekord v šíření nákazy. Zároveň připouští, že v Estonsku je situace ještě horší.

„Lidé už nevěří vládě a neuvědomují si vážnost situace,“ popisuje Straka. „V lednu míváme 15 až 20 úmrtí. Letos v lednu to ale bylo více než 100 úmrtí,“ dokládá svá tvrzení. Jak zdůrazňuje, nešlo zdaleka jen o 80leté pacienty. Primář vzpomíná případ 40letého otce dvou dětí i to, jak těžké bylo oznamovat smutnou zprávu jeho ženě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner