VIDEO: Senioři podpořili generála. Nerozdělíte nás, i kdybyste si to přál, vzkázali Babišovi

Generál Petr Pavel v Ústí nad Labem (Zuzana Bönisch / se souhlasem)

Generál Petr Pavel v Ústí nad Labem | FOTO: Zuzana Bönisch / se souhlasem

Na sociálních sítích se objevilo video režiséra Jana Látala, ve kterém senioři podpořili generála Petra Pavla. Andreje Babiše (ANO) pak zkritizovali, že svou předvolební kampaní straší jeden a půl milionu seniorů válkou. „Nerozdělíte nás, i kdybyste si to přál,“ vzkázali šéfovi hnutí ANO.

„Andreji Babiši, musím vám něco říct. Jsem stará, ale nejsem blbá,“ začíná video režiséra Jana Látala, ve kterém se senioři rozhodli vyjádřit svou podporu Petru Pavlovi. Zároveň varují před dezinformacemi a vyzývají mladší generace, aby šly k volbám a volily pravdu a čest.

Andrej Babiš podle nich straší starší generace válkou a jako rukojmí si bere ty, které mají nejradši, jejich vnuky. To ukazují na příkladu řetězového dezinformačního e-mailu, ve kterém stojí, že Petr Pavel „odvede vaše vnuky do války na Ukrajině“. Děsit lidi může jenom slaboch, komentují jeho letáky se sloganem „Nezavleču Česko do války“.

Andrej Babiš započal svou fázi kampaně pro druhé kolo prezidentských voleb zostra. Po České republice se objevily billboardy, na kterých stálo, že nezavleče Česko do války. Je diplomat, ne voják. Narážel tím na svého protikandidáta generála Petra Pavla. Babiš si ovšem stojí za tím, že vede pozitivní kampaň a chce mír. Jediný, kdo podle něj, jak opakovaně říká v debatách, hovoří o válce, je vláda a Pavel.

Válka na Ukrajině je zároveň častým předmětem řetězových e-mailů. Jen pár hodin poté, co Babiš postoupil do rozhodujícího kola, se objevil jeden mající za cíl dehonestovat Petra Pavla. Toho vylíčil jako válečného štváče. Do války, která mlýnkem na maso protáhne nejednoho zdejšího zdatného mládence a vlastence k tomu, budeme podle e-mailu zataženi tehdy, když ve volbách zvítězí generál Pavel. Podle dalšího by pak generál poslal bojovat na Ukrajinu „naše vnuky“.