VIDEO: Slovenskem hýbe skandál, chlapce odvlekla sociálka ze třídy

()

Odebrání chlapce ze slovenské obce Brehy v okresu Žarnovica vzbudilo pozornost jak  necitlivým postupem sociálních pracovníků, tak okolnostmi celého případu. Sedmiletého Marca odebrala sociálka přímo ze třídy v průběhu vyučování, před zraky ostatních dětí. Chlapec se vzpouzel a s pláčem prosil, aby jej pustili. Případem už se zabývá generální prokuratura.

Pro Marca přišel do třídy soudní úředník, sociální pracovnice a jeho vlastní matka, které chlapce soud svěřil do péče. Učitelka vyzývala příchozí, aby situaci řešili v ředitelně. „Nemůžete sem jen tak vletět, to dítě je také v šoku,“ argumentovala. Sám Marco se zoufale bránil, křičel „pusť mě“ a „nech mě“.  Úředníci jej přesto z třídy plné dětí odvedli.

Podle aktivisty Moniky Kozelové byl Marco nechtěným dítětem ženy, která v počáteční fázi těhotenství podstoupila potrat, ten se však nezdařil kvůli její anomální děloze. Žena se později pokusila nemocnici žalovat, že se chlapec narodil. Marco od čtyř měsíců vyrůstal u své babičky, s matkou se stýkal jen velmi sporadicky. Ta žila v zahraničí. Chlapec trpí celou řadou psychických potíží, separační úzkostí, poruchou pozornosti ADHD.

Matka o chlapce projevila zájem až před časem, načež krajský soud zrušil předchozí rozsudek okresního soudu s tím, že matka má na dítě větší nárok než babička, která jej dosud vychovávala. Ta s rozhodnutím soudu nesouhlasí. „Učiním vše, aby se Marco vrátil. Obrátím se třeba i k mezinárodnímu soudu. Je smutné, co se může stát ve státě, který si říká demokratický,“ řekla Denníku N.

Marco je podle posledních informací s matkou ve Švýcarsku.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]