VIDEO: Takhle jednali europoslanci o Babišovi. Dostal tvrdou nakládačku z mnoha stran

Přinášíme celé jednání Evropského parlamentu o ochraně evropského rozpočtu a konfliktu zájmů v České republice. V diskuzi několikrát zaznělo, že se EU musí bránit před zneužíváním peněz z evropských fondů českým premiérem.

Europoslankyně Ingeborg Grässleová vystoupila v rámci debaty o střetu zájmů Andreje Babiše s dosud nejtvrdším projevem. Mluvila o nutnosti dalších trestních stíhání. „Vítáme studii právní služby a dopis (EK Babišovi), ale požadujeme činy. Žádné další peníze Agrofertu, dokud je narušena hospodářská soutěž,“ řekla dnes poslankyně, která se Babišovým vztahem k Agrofertu a jeho čerpáním dotací zabývá dlouhodobě. Český premiér, který v dopise komisi slíbil situaci řešit, podle poslankyně minulosti již několikrát podobné sliby dal, ale nikdy nedodržel.

Konec dotací pro Agrofert

Komisař Oettinger poslance informoval, že již zaslal české vládě informaci o neposkytování dotací pro Agrofert a vyzval ji zároveň k urychlené nápravě situace. Od 2. srpna, kdy platí nová pravidla posuzování střetu zájmů, nebyly už žádné dotace pro Agrofert Evropskou komisí vyplaceny. Dokud nebude vyjasněna situace okolo možného střetu zájmů českého premiéra Andreje Babiše, nehodlá Evropská komise vyplácet firmám spojovaným s předsedou vlády vůbec nic.

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Zatímco většina europoslanců v debatě vyzvala EK, aby vůči Babišovi zaujala přísný postoj, podle jiných by měla Praha dostat šanci zjednat nápravu bez politického tlaku europoslanců.

Ze dvou desítek poslanců, kteří v následné, mnohdy emotivní diskusi vyjádřili svůj pohled na čerpání evropských dotací firmami kolem českého premiéra, byla téměř polovina Čechů.

Zástupci TOP 09, KDU-ČSL či ODS věsměs vyzývali komisi k rázným krokům, které podle nich mají zabránit zneužívání evropských peněz. „Špinavé prádlo se sice má prát doma, ale v tomto případě jde o peníze z evropského rozpočtu a to je potřeba řešit zde,“ prohlásil občanský demokrat Jan Zahradil na výtku jednoho z diskutujících politiků, zda by se český případ neměl primárně řešit na domácí půdě.

K tomu vyzývaly například poslankyně Babišova hnutí ANO či komunisté, podle nichž nedostaly české orgány dostatek času k vyřešení případu.

Podle právní služby EK bylo letos zatím Agrofertu na evropských dotacích vyplaceno 82 milionů eur (2,1 miliardy Kč).

Podrobnosti rozpravy a výroky komisaře a poslanců

Komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger prohlásil za Evropskou komisi, že dotace Agrofertu byly zastaveny na začátku srpna tohoto roku. Vyvrátil tím tvrzení politiků z hnutí ANO, kteří tvrdí, že dotace Agrofertu zastaveny nebudou a České republice nehrozí, že by měla něco v souvislosti s konfliktem zájmů předsedy vlády Babiše vracet.

Oettinger řekl: 

  • „Pokud nebude situace uspokojivě vyřešena, nemáme v úmyslu žádné prostředky vyplácet.“ Dále sdělil: „Střet zájmů znamená, že dotyčný se musí zdržet veškerých jednání, jež by šly proti zájmům Unie.“
  • Od 2. srpna, kdy platí zpřísněná pravidla posuzování střetu zájmů, nebyly už žádné dotace pro Agrofert Evropskou komisí vyplaceny.
  • Je nutné také vyšetřit zpětně časové období před srpnem 2018. Tedy období od roku 2014 do 2. 8. 2018 (tedy včetně období, kdy byl Babiš ministrem financí, pozn. red.)
  • Pověřili jsme naše služby komplexním auditem, a to i zpětně a výsledky budou k dispozici v lednu 2019.

S ostře kritickým projevem na adresu Andreje Babiše vystoupila předsedkyně rozpočtového výboru EP a německá poslankyně Ingeborg Grässleová: 

„S rostoucími obavami sledujeme vývoj v České republice. Doposud se platby firmám bývalého ministra financí se zvedly ze 42 na 80 mil. eur. Premiér je žábou na prameni. České úřady se musejí postarat o to, aby činily to, co od nich čeká celá Evropa. Musí vykonávat trestně právní stránku této věci.”

Grässleová také řekla: 

  • „Právní stát je pro nás důležitý a nyní je vystaven zkoušce v České republice. Mám ale dobrý dojem z českých úřadů a z českého tisku.“
  • Je tu i podezření ze zneužití finančních prostředků a kauza korunových dluhopisů
  • Setkala jsem se s panem premiérem, když byl ještě ministrem financí. On nám slíbil, že problémy vyřeší, a nikdy nic nedodržel.
  • Je to otázka hygieny. Evropská komise byla dlouho nečinná a nyní musí konat. Žádné další peníze Agrofertu, dokud je narušena rovnost příležitostí a hospodářská soutěž.

Poslanec ODS Jan Zahradil přednesl výrazný projev s ostrou kritikou Andreje Babiše. Zdůraznil, že čeští poslanci prokazatelně nevnesli toto téma na půdu Evropského parlamentu, čímž vyvrátil Babišovo tvrzení, že je to akce českých europoslanců před eurovolbami. Zároveň ale řekl, že EU se tímto problémkem zabývat musí, protože se jedná o zacházení s prostředky z evropského rozpočtu.

Zahradil také sdělil:

  • „Příjemci dotací nemají být velké koncerny a Evropská komise by měla více myslet na malé podnikatele.“
  • „Není to skutečně v tuto chvíli žádná kampaň. Jde prostě o to, že je zapotřebí zjistit, jestli si tady někdo nepříhrává malou domů, nebo v tomto případě velkou domů.”

Belgický europoslanec Bart Staes za Zelené, který inicioval celé jednání, prohlásil, že je třeba zabránit oligarchům, aby používali evropské fondy jako bankomat.

Reinhard Bütikofer (EFA) citoval Shakespeara: „V tom šílenství je metoda.“ Pak označil Babiše za „korupčníka“. Kritizoval také české komunisty, že s Babišem vládnou a podporují korupčníka.

Poslanec za ČSSD Miroslav Poche ve svém vystoupení řekl, střet zájmů českého premiéra je zjevný. „Z toho, co víme, jasně z toho vyplývá, že Andrej Babiš je stále ve střetu zájmů nebo že se podniku zbavil jen na oko. Jsou to všechno problémy jednoho člověka, které vrhají na Česko špatné světlo.“

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil uvedl, že nezávislé šetření konfliktu zájmu české orgány udělat nemohou, protože je řídí Babiš. „Debata dnes jasně ukázala, že je to reálný problém popsaný i poslanci, kteří nejsou z ČR. Jde tu o evropské peníze a tyto instituce mají právo o tom diskutovat. Pokud bude premiérem Andrej Babiš, tak české orgány nemají možnost to vyřešit.”

Poslanec za STAN Stanislav Polčák uvedl:

„Takto obrovský střet zájmů u premiéra členské země jsme dosud nezažili. Pokud čerpá evropské dotace, tak musí dodržovat evropská pravidla. Europoslanci musí trvat na dodržování pravidel, na což dohlíží Evropská komise. Musíme ochránit peníze evropských daňových poplatníků“

S ostrou kritikou českého premiéra vystoupila německá poslankyně za Piráty Julia Redaová: „Konflikt zájmů Andreje Babiše nemůže být nadále ignorován.“ Zmínila také problém ministra zemědělství Tomana, který je také ve střetu zájmů. „Apeluji na aplikaci přísných postupů a nápravných opatření,“ vyzvala Redaová.

Lidovec Tomáš Zdechovský řekl, že tato debata není o jednom člověku, ale o principech. Výbor pro rozpočtovou kontrolu se podle něj zabývá všemi podezřeními. „Andrej Babiš není v této debatě oběť, ale strůjce. Kdyby nebyl střet zájmů, tato debata není,“ prohlásil. Od eurokomisaře žádá, aby postupoval neutrálně a dotáhl věc do konce. Od svých kolegů zase chtěl, aby se zamysleli nad tím, jak se budou střety zájmů řešit. „Jedině tak můžeme navrátit kredibilitu Evropské unie. Je škoda, že tu není pan Verhofstadt.“

Andreje Babiše na jednání Evroopského parlamentu hájily jeho dvě poslankyně. Dita Charanzová řekla, že neví, co je smyslem probíhající debaty. „Jde o hry, které poškozují v první řadě samotné Česko a ani nepřispívají k dobré reputaci Evropské unie u nás v Česku.“

Europoslankyně z ANO Martina Dlabajová uvedla:.„Prostor k nalezení řešení bychom měli nechat i českým orgánům,“ myslí si. Dlabajová má za to, že je nutné mít s problémem českého premiéra trpělivost. „Je honba za lacinými politickými body opravdu to jediné, co nás zajímá?“ zeptala se.

Komunistka Kateřina Konečná prohlásila: „Nehodlám se zastávat Andreje Babiše, ale České republiky, která  si nezaslouží být na pranýři.“ V jedné hádce hystericky křičela, že čeští komunisté podporují Babiše proto, aby se podařilo zdanit „hanebné církevní restituce“.

Jeden z nejvýraznějších projevů s ostrou kritikou premiéra Babiše přednesl bývalý eurokomisař a nyní poslanec Pavel Telička z liberální frakce ALDE, který kandidoval za ANO. Řekl, že nesouhlasí s kolegyněmi z frakce. „Mrzí mě, že dnes musíme na plénu tuto věc projednávat. Poškozuje to Česko. Za to ale nemůžou europoslanci ani čeští poslanci. Za to může reálný stav v České republice a nečinnost české vlády a českého premiéra. Premiér ČR musí konat a dopis, který zaslal není přesvědčivý. Toto není zodpovědný přístup,“ prohlásil Telička.

Europoslanec Bill Etherigde: „Tak tohle je noční můra,“ prohlásil s tím, že se dotace nedají eticky a správně ukočírovat. Český lidovecký europoslanec Pavel Svoboda se Etheridge zeptal, zda mu připadá v pořádku, že se nechává platit Evropskou unií proto, aby ji kritizoval.

„Vidíme, že premiér má prospěch z evropských prostředků,“ řekl ve svém vystoupení europoslanec Dennis de Jong. Je podle něj potřeba, aby Evropská komise poskytovala Evropskému parlamentu zprávy o boji proti korupci.

Italský poslanec Fabio Castaldo z hnutí Pěti hvězd řekl, že jeho země má smutné zkušenosti s konfliktem zájmů, který způsobil v Itálii obrovské škody a zničil konkurenční prostředí. „Český premiér Babiš má pod kontrolou skupinu Agrofert, která dostává peníze z evropského rozpočtu, a má také pod kontrolou Mafru, která vydává dva hlavní české deníky. Má tudíž střet zájmů i v médiích. Tyto střety zájmů jsou opravdovou zhoubou demokracie. A my nechceme, aby naši čeští přátelé trpěli stejnými katastrofami, jakými jsme si prošli my,“ uvedl Castaldo.

Poslanec Jaromír Štětina (ELS) uvedl během jednání na svém Twitteru: „Podařilo se mi do textu rezoluce o Babišovi prosadit pozměňovací návrh o tom, že Babiš nevlastní jen Agrofert, ale i vlivná média v ČR. Rezoluce se bude hlasovat zítra v poledne.“

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]