Premiér Andrej Babiš je jednou ze tří postav dokumentu německé veřejnoprávní televize ZDF. V ukázce se můžete podívat, jak němečtí novináři odhalují celou pravdu o Babišovi a jeho konfliktu zájmů. Mluví o něm zcela otevřeně, tedy tak, jak to už hlavní česká média včetně veřejnoprávních léta nedělají. Také je zde ukázka toho, jak o Babišovi hovoří představitelé Evropské unie, kupříkladu šéfka Výboru pro hospodářskou kontrolu Ingeborg Gräßleová nebo eurokomisař Günther Oettinger. Pro Českou republiku je to velmi nelichotivý obrázek.

Dokumentaristé zpracovali problémy tří zemí – Česka, Maďarska a Rumunska. Babiš je jedním z těch, kdo ve vysoké politické funkci pobírá evropské peníze. A je tedy zároveň tím, komu Evropská unie pomáhá k jeho postavení, které je proti unijním pravidlům. Základním poselstvím dokumentu je obnažit fakt, že východní autoritáři (včetně Babiše) si za peníze evropských daňových poplatníků upevňují svoji moc. Za evropské peníze devastují demokracii a tím i klíčové evropské hodnoty.

Babiš dokument označil za nesmysl a prohlásil, že ZDF nedělá seriózní novinařinu. Tvrdil také, že Němci se jej snaží zbavit kvůli tomu, že má protiimigrační postoje.

ZDF, plným názvem Zweites Deutsches Fernsehen (Druhá německá televize), je veřejnoprávní televizní společnost se sídlem v Mohuči. Jak uvádí Wikipedie, ZDF je jednou z největších televizních společností v Evropě a je také podílníkem německého veřejnoprávního rozhlasu Deutschlandradio. Z toho plynou přísná profesionální a etická pravidla pro její novináře a je absurdní, když český premiér zpochybňuje jejich serioznost.

Redakce FORUM 24 připravila rozhovor s jednou ze dvou autorek dokumentu, novinářkou Brittou Hilpertovou: ZDE.

Revue Forum Banner