Video: Takto německá televize ARD referovala o protestu v Česku

"Sedmnáctého dubna policie navrhla obžalovat Babiše, ten 18. 4. vyměnil ministra spravedlnosti," říká Mikuláš Minář (Repro ARD)

"Sedmnáctého dubna policie navrhla obžalovat Babiše, ten 18. 4. vyměnil ministra spravedlnosti," říká Mikuláš Minář | FOTO: Repro ARD

Na pravou tvář Andreje Babiše v Německu upozornil německý veřejnoprávní vysílatel ARD, když obsáhle referoval o úterní demonstraci na Václavském náměstí v Praze. Na svém kanálu Das Erste v pořadu Tagesschau se protestu proti premiéru Babišovi a za nezávislou justici věnoval hned ve dvou verzích reportáže.

V reportáži o demonstraci popsal David Ondráčka z Transparency International hlavní problémy, které Babiš Česku (a potažmo Evropské unii) působí. „Babišův střet zájmů a koncentrace moci daleko přesahuje Berlusconiho v jeho nejlepších letech a je to nebezpečné pro demokracii,“ shrnul starosti s premiérem.

Do německého éteru se kromě toho znovu dostala informace o tom, že českému premiérovi, jemuž zároveň patří firemní impérium i dva největší deníky, hrozí obžaloba kvůli zpronevěře dotací z Evropské unie. „V dubnu jmenoval novou ministryni spravedlnosti. Kritici v tom vidí pokus bránit prokuratuře ve vyšetřování,“ uvádí komentář v televizním videu.

Jasně bylo řečeno, že se v Česku demonstrovalo už počtvrté za čtyři týdny a že týden od poslední demonstrace přišly další tisíce lidí navíc. Komentář dále zasazuje dění do kontextu posledních týdnů a uvádí, že policie spatřovala dost důvodů k trestnímu stíhání, načež Babiš  jmenoval novou  ministryni spravedlnosti.

O Babišově nemovitosti „Čapí hnízdo“ pak novináři hovoří jako o wellness resortu. Kromě dvou rozhovorů s Davidem Ondráčkou – který jasně tvrdí, že Babiš vysává veřejné finance -dostal prostor také svolavatel demonstrací Mikuláš Minář ze sdružení Milion chvilek pro demokracii. Komentář závěrem zmiňuje žalobu, kterou na Babiše kvůli jeho střetu zájmů podali Piráti u Evropského soudního dvora.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner