Na pravou tvář Andreje Babiše v Německu upozornil německý veřejnoprávní vysílatel ARD, když obsáhle referoval o úterní demonstraci na Václavském náměstí v Praze. Na svém kanálu Das Erste v pořadu Tagesschau se protestu proti premiéru Babišovi a za nezávislou justici věnoval hned ve dvou verzích reportáže.

V reportáži o demonstraci popsal David Ondráčka z Transparency International hlavní problémy, které Babiš Česku (a potažmo Evropské unii) působí. „Babišův střet zájmů a koncentrace moci daleko přesahuje Berlusconiho v jeho nejlepších letech a je to nebezpečné pro demokracii,“ shrnul starosti s premiérem.

Do německého éteru se kromě toho znovu dostala informace o tom, že českému premiérovi, jemuž zároveň patří firemní impérium i dva největší deníky, hrozí obžaloba kvůli zpronevěře dotací z Evropské unie. „V dubnu jmenoval novou ministryni spravedlnosti. Kritici v tom vidí pokus bránit prokuratuře ve vyšetřování,“ uvádí komentář v televizním videu.

Jasně bylo řečeno, že se v Česku demonstrovalo už počtvrté za čtyři týdny a že týden od poslední demonstrace přišly další tisíce lidí navíc. Komentář dále zasazuje dění do kontextu posledních týdnů a uvádí, že policie spatřovala dost důvodů k trestnímu stíhání, načež Babiš  jmenoval novou  ministryni spravedlnosti.

O Babišově nemovitosti „Čapí hnízdo“ pak novináři hovoří jako o wellness resortu. Kromě dvou rozhovorů s Davidem Ondráčkou – který jasně tvrdí, že Babiš vysává veřejné finance -dostal prostor také svolavatel demonstrací Mikuláš Minář ze sdružení Milion chvilek pro demokracii. Komentář závěrem zmiňuje žalobu, kterou na Babiše kvůli jeho střetu zájmů podali Piráti u Evropského soudního dvora.

Revue Forum Banner
David Horák
David Horák
Redaktor deníku FORUM 24
Další články autora