VIDEO: Terorista u Louvru napadl vojáka, křičel Allahu akbar

Člen vojenské hlídky dnes u vchodu do muzea Louvre v centru Paříže postřelil muže, který dvojici vojáků za pokřiku Alláhu akbar (arabsky Bůh je veliký) napadl mačetou. První zprávy hovořily o noži. Incident nese jasné známky teroristického útoku, řekl francouzský premiér Bernard Cazeneuve. Velitel pařížské policie Michel Cadot upřesnil, že zranění postřeleného a dosud neznámého násilníka je vážné. Jeden ze dvou vojáků byl podle něj zraněn lehce na hlavě.

Útočník měl u sebe dvě zavazadla, jejichž obsah prozkoumali pyrotechnici. Žádné výbušniny ale nenašli. Policie evakuovala celé nádvoří slavného muzea, které patří k hlavním turistickým atrakcím francouzské metropole. Muzeum, které navštíví ročně na sedm milionů lidí z celého světa, bylo dočasně uzavřeno, ale okolí bylo již zpřístupněno. Případ začaly vyšetřovat protiteroristické útvary.

Incident, při němž voják podle policie v 10:00 vystřelil pětkrát a zasáhl podezřelého do břicha, francouzské ministerstvo vnitra označilo za vážnou událost. K motivům se francouzské úřady, v jejichž zemi džihádisté od začátku roku 2015 v sérii útoků povraždili více než 230 lidí, zatím nevyjádřily. Policie zatkla i druhou osobu, která se chovala podezřele, ale její spojení s útočníkem není zřejmé, řekl Cadot.

Střelba u jednoho nejnavštěvovanějších muzeí světa vyvolala obavy, ale ne paniku přítomných osob. „Viděli jsme, jak klienti běží, a hned jsme věděli, že se děje něco vážného. Také jsme vyběhli ven. Vzhledem k tomu, co všechno se děje, jsme se obávali o život,“ uvedla zaměstnankyně restaurace muzea. „Vše proběhlo v klidu. Pokyn k přemístění oznámily tlampače rozmístěné v muzeu, stačilo se řídit pokyny,“ řekl návštěvník Paul Lecher.

Rychlost, s jakou se Paříž po útoku vrátila k normálnímu životu, podle agentury Reuters ukázala, že metropole se nechtěně, ale stoicky musela naučit žít s extremistickou hrozbou. „Během několika hodin se francouzské rozhlasové stanice vrátily ke zprávám o bouřích, které sužují západní pobřeží, a dopravě v době školních prázdnin,“ uvedla britská agentura.

Ve Francii stále platí výjimečný stav vyhlášený po krvavých atentátech, při kterých v listopadu 2015 v Paříži islamisté zabili 130 osob. Jen v Paříži pomáhá policistům na ulicích kolem 3500 vojáků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner