VIDEO: 63. mechanizované brigády ukrajinské armády | FOTO: Armijainform / Wikimedia Commons / CC BY 4.0
Ukrajinské síly začaly na frontě používat drony vybavené takzvaným strojovým viděním. Na sociální síti X to napsal ukrajinský blogger, aktivista a dobrovolník Serhij Sterněnko. Zveřejnil přitom video, na kterém dron se strojovým viděním zasáhl nepřátelský tank. Podobné drony by údajně měly vysokou účinnost v podmínkách, kdy nepřítel aktivně používá prostředky elektronického boje.
Video ukazuje zničení ruského tanku s pomocí dronu se strojovým viděním. Podle Sterněnka jde o společnou práci 60. a 63. mechanizované brigády ukrajinské armády. Výhodou takových dronů má údajně být to, že jsou vysoce účinné i v podmínkách, kdy nepřítel aktivně využívá prostředky elektronického boje. V konečné fázi dron sám zamíří k cíli, a to bez pomoci operátora.
„Ony (drony se strojovým viděním, pozn. red.) se ve většině případů vyrovnávají práci nepřátelských REB (radioelektronický boj, pozn. red.) a umožňují nám porazit nepřítele ještě efektivněji,“ řekl agentuře UNIAN Sterněnko s tím, že drony prošly vývojem a nyní jsou schopny zasahovat cíle téměř samostatně.
Cena jednoho takového bezpilotního letounu může činit asi 40 tisíc ukrajinských hřiven (necelých 24 tisíc korun, pozn. red.). Jde o násobek ceny běžného dronu, ale efektivita v poměru k ceně může být na straně dronů s automatickým viděním. Podobné systémy podle ukrajinské agentury využívají i Rusové. „Rusové podobnou technologii testují už více než měsíc, takže o to více bychom měli investovat do jejího vývoje,“ dodal Sterněnko na sociální síti X.
Drony zasahují do války na Ukrajině od jejího počátku. Podle vojenských expertů ukrajinské síly používají sebevražedné drony s dlouhým doletem, někdy čínské vrtulové drony zakoupené na volném trhu, nebo staré sovětské proudové průzkumné drony Tu-141. Ty jsou vybaveny výbušnými náložemi a mohou zasáhnout cíle daleko na ruském území. Ukrajinské ozbrojené síly mají ve výzbroji také několik stovek kusů dronů UJ-22 Airborne domácí výroby.
Nejvíce dronů se používá v blízkosti fronty, a to jak k průzkumu a identifikaci cílů, nebo k útokům. Ukrajinské i ruské síly k těmto účelům používají malé komerční drony, které byly upraveny tak, aby mohly shazovat bomby na vojáky v jejich úkrytech. Jedná se například o ukrajinské drony Furia s dosahem kolem 50 kilometrů nebo ruský Eleron-3 s dosahem 60 kilometrů nebo o malé upravené komerční kvadrokoptéry s doletem do deseti kilometrů.
Ztráty dronů jsou velmi vysoké, podle údajů institutu RUSI každý dron letí maximálně šestkrát, než je sestřelen. Ukrajinci tvrdí, že měsíčně ztratí 10 000 dronů. Tento údaj, který nelze ověřit, někteří analytici považují za nadsazený a Ukrajina se tím snaží donutit západní spojence k dalším dodávkám zbraní.