VIDEO: V Istanbulu zaútočili radikální islamisté na fanoušky Radiohead. Vadil jim alkohol

()

Turecká policie v Istanbulu zasahovala v sobotu slzným plynem a vodními děly proti stovkám protivládních demonstrantů. Během hodinového protestu proti vládnoucí straně AKP demonstrující dav křičel hesla jako: „Všichni společně proti fašismu!“ Konzervativního islámského prezidenta Recepa Erdogana nazýval zlodějem a vrahem, napsala agentura AFP.

Demonstraci po necelé hodině policie rozehnala slzným plynem a vodními děly.

Několik lidí bylo zatčeno. Akci odstartoval útok na fanoušky britské rockové skupiny Radiohead v pátek večer. Asi 20 islamistů zaútočilo na hudební obchod, kam si převážně mladí lidé přišli poslechnout ukázky z jejich nového alba A Moon Shaped Pool. Místo zbraní použili útočníci proti hudebním fanouškům kovové tyče a pivní lahve, které rozbíjeli podle listu Variety lidem o hlavy.

turecko utok radiohead

Muslimům údajně vadilo, že během svatého měsíce ramadán pijí posluchači alkohol. Zatím není známý počet zraněných. „Byli rozhodnutí nás zabít… Ani nevím, jak jsme to přežili. Jen doufám, že nikdo nezemřel,“ uvedl majitel obchodu, který hovoří na videozáznamu.

Radiohead v prohlášení útok odsoudili jako „násilnou netoleranci“, uvedl magazín Rolling Stones. „Posíláme svým fanouškům do Istanbulu naši lásku a podporu,“ napsala kapela v prohlášení. Doufá prý, že podobné násilné činy budou brzy věcí minulosti.

Mezitím úřady zakázaly v turecké metropoli s ohledem na bezpečnostní situaci plánovaný pochod gayů. Islamisté a pravicoví extremisté pohrozili, že se konání akce budou snažit zabránit.

https://www.youtube.com/watch?v=vJwznSAJKao

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]