VIDEO: V Londýně vystavují legendární Pink Floyd. Po 50 letech od vydání 1. alba

V Londýně byla v sobotu ve Victoria & Albert Museu zahájena výstava Pink Floyd: Ostatky, mapující histori legendární kapely. V srpnu uplyne 50 let od vydání jejich prvního alba The Piper and the Gates of Down, které se ve Velké Británii stalo okamžitě hitem a dodnes je považováno za jedno z nejlepších alb britského psychedelického rocku.

Nápad na uskutečnění výstavy o skupině Pink Floyd vznikl v roce 2013, kdy zemřel Storm Thorgerson, spolu s Aubrey Powellem jeden ze zakladatelů  Hypgnosis, legendární designové společnosti, která zcela změnila vzhled obalů LP desek. Vzhledem k tomu, že právě moderní design Hypgnosis byl poznávacím znamením Pink Floyd od samého počátku, rozhodl se Powell pro výtvarně velkolepě podaný výklad vývoje skupiny. Na výstavě procházíte jednotlivými odděleními, jako evolučními stupni vývoje kapely. Velká pozornost je věnována kromě přelomových alb a koncertů také technické vyspělosti skupiny, která v tomto směru šla skutečně s dobou. Každá jejich nová show přicházela s novými efekty, nejen hudebními ale také světelnými. Jako jedni z prvních začali Pink Floyd předvadět laser-show i 3D efekty.

Zvláštní oddíl je potom věnovám obalům jejich LP. Díky spolupráci se společností Hypgnosis, které se svým surrealistickým až psychedelickým stylem stala průkopníkem ve vnímání tohoto specifického druhu umění. Za zmínku stojí i speciální sál, věnovaný projektu The Wall, a to nejen dvojalbu z roku 1979, ale také veškeré výtvarné propagaci, která se k němu vztahovala. Výstavu můžete v Londýně navštívit až do 1. října tohoto roku.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner