VIDEO: Václav Havel před 25 lety abdikoval na funkci prezidenta Československa

Dnes je to přesně 25 let ode dne, kdy Václav Havel opustil funkci prezidenta Československa. Vyvrcholila tak politická krize, která započala po parlamentních volbách v červnu 1992. Vítězné strany se nebyly schopny domluvit na budoucí podobě společného státu. Slovenští poslanci Havla na začátku července nezvolili prezidentem na další funkční období. 17. července pak Slovenská národní rada přijala Deklaraci o svrchovanosti Slovenské republiky. Prezident Havel následně oznámil, že 20. července 1992 abdikuje. Na abdikační projev Václava Havla se můžete podívat na videu.

Václav Havel byl v čele společného státu od 29. prosince 1989, kdy jej zvolil stále ještě komunistický parlament prezidentem Československé socialistické republiky. V červenci 1990 byl již demokraticky zvoleným parlamentem potvrzen jako hlava České a Slovenské federativní republiky. Funkční období bylo tehdy stanoveno na dva roky.

V červnu 1992 se konaly v Československu parlamentní volby. V Česku je vyhrála Klausova ODS, na Slovensku Mečiarovo Hnutí za demokratické Slovensko (HZDS). Předsedou federální vlády se stal Jan Stráský (ODS). Český předseda vlády Václav Klaus ani slovenský Vladimír Mečiar ve společném kabinetu nebyli.

Na začátku července 1992 volil parlament hlavu státu. Volba se odehrávala v době, kdy už se o rozpadu federace otevřeně mluvilo. Jediným kandidátem byl Václav Havel, kterého navrhl poslanecký klub ODS. Ve Sněmovně lidu byl Havel se ziskem 80 hlasů ze 149 zvolen ve druhém kole. Stejně tak v české části Sněmovny národů, kde získal 45 hlasů ze 74. Ve slovenské ale obdržel jen 18 hlasů ze 75 možných a zvolen nebyl. Poprvé v dějinách Československa tak parlament nezvolil prezidenta.

Václav Havel bral své nezvolení jako prohru v úsilí zachovat společnou státnost Čechů a Slováků. 17. července Slovenská národní rada přijala Deklaraci o svrchovanosti Slovenské republiky a Václav Havel téhož dne oznámil, že 20. července 1992 abdikuje na funkci prezidenta České a Slovenské federativní republiky. Havel tehdy prohlásil, že nechce být brzdou historického vývoje ani dosluhujícím úředníkem. Prezidentské pravomoci převzala federální vláda a její předseda Jan Stráský. V srpnu 1992 se na zahradě vily Tugendhat Václav Klaus s Vladimírem Mečiarem dohodli na rozdělení federace.

Po vzniku samostatné České republiky v roce 1993 se Václav Havel stal jejím prvním prezidentem.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner