VIDEO: Válka učitelů v Mexiku. Potupné stříhání vlasů žen a pochod hanby

Zostuzení učitelek na veřejnosti (reprofoto youtube.cz)

Zostuzení učitelek na veřejnosti | FOTO: reprofoto youtube.cz

Radikální mexičtí odboráři, kteří protestují proti školské reformě, napadli v úterý ve státě Chiapas své učitelské kolegy, jež se odmítli připojit ke stávce. Několika ženám veřejně ostříhali vlasy a muže donutili projít bosé po ulici, což místní považují za potupu. Informoval o tom deník El País.

Nejméně dvěma učitelkám ve městě Comitán na jihu Mexika byly za přihlížení smějícího se davu ostříhány vlasy. Tyto starší ženy při potupném činu seděly na zemi, neschopny odporu. Totéž se stalo v témže městě další skupině učitelů, kteří museli pak bosí projít ulicemi a na krku měli cedule s nápisy „zrádce“.

Školská reforma, která v Mexiku platí přes dva roky, má pomoci dostat zemi ze spodních příček zemí OECD v tabulkách úrovně vzdělávacího systému. Podle průzkumů veřejného mínění ji většina lidí schvaluje, a i když není dokonalá, experti ji označují za lepší, než byl starší model.

Reforma mimo jiné ukončila hegemonii Národní konfederace zaměstnanců ve školství (CNTE), která jako největší odborová organizace mexického školství od konce 60. let ovládala vzdělávací systém v zemi.

Tyto radikálně levicové odbory, se silnou základnou v chudých mexických státech Chiapas a Oaxaca na jihu země, vytvořily klientelistickou síť a měly pod kontrolou školskou státní správu. Nový zákon ukončil praxi, v níž bylo s učitelskými posty kšeftováno a zavedl povinné konkurzy a pravidelné atestace učitelského sboru, podotýká El País.

Konfederace CNTE již několik měsíců organizuje protesty po celé zemi, včetně bivakování před ministerstvem školství v metropoli. Požaduje návrat propuštěných učitelů a zrušení školské reformy.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]