VIDEO: Válku taxikářů s Uberem nejvíc odnášejí obyčejní cestující

Turisté, kteří včera přiletěli do Prahy, budou mít doma o čem vyprávět. Na letišti Václava Havla to vypadalo trochu jako před nedělním zápasem Sparty se Slávií. Policejní těžkooděnci a skupina zhruba sedmdesáti lidí. V pražských ulicích totiž probíhá válka mezi řidiči taxi a přepravní společností Uber. Taxikářům vadí, že pro Uber neplatí stejná pravidla jako pro taxislužby. Uber naproti tomu argumentuje, že nejde o taxi, ale jízdu v rámci takzvané sdílené ekonomiky. Nejvíce se však protest dotýká obyčejných lidí. Vyděšení turisté nechápali, co se v Praze děje. Řidiči museli taxikářům vysvětlovat, že nepracují pro Uber, ale jen vezli kamárady na letiště. Zákazníkům Uberu nebylo umožněno z letiště odjet. Problematiku shrnujeme v naší reportáži.

Uber je americká nadnárodní přepravní společnost, která funguje od roku 2009. Zákazník si automobil objedná pomocí mobilní aplikace a zároveň se dozví odhadovanou cenu. Služba je dostupná ve více než padesáti zemích. Uber tvrdí, že není taxislužbou, ale nabízí spolujízdu v rámci takzvané sdílené ekonomiky. V Praze Uber působí tři roky. Letos rozjel provoz také v Brně, po zásahu soudu však v červenci přerušil činnost.

Důvodů, proč si Uber získává na stále větší oblibě, je hned několik. Zejména to je nižší cena jízdy než v klasickém taxi. Řidiče můžete v aplikaci ohodnotit a pokud se vám zdá, že nejel nejrychlejší trasou, jízdu můžete následně u společnosti reklamovat a žádat své peníze zpět.

Taxikáři argumentují, že řidiči Uberu neplatí daně, nemají licenci, pojištění a ohrožují cestující. Vozy nejsou označeny jako taxi a nemají taxametr. V posledních dnech došlo k několika incidentům, při nichž taxikáři řidiče Uberu napadli nebo jim proškodili automobil. Taxikáři dali pražskému magistrátu ultimátum do páteční patnácté hodiny. Žádají od vedení Prahy zásah proti Uberu. Jinak prý v rámci generální stávky zablokují některou z pražských ulic. Magistrát tvrdí, že Uber zakázat nemůže, ani kdyby chtěl. Taxikáři by se podle magistrátu měli obrátit na ministerstvo průmyslu a obchodu. Raději tak v pátek sledujte sdělovací prostředky, aby na vás nečekalo v ulicích Prahy nepříjemné překvapení.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner