VIDEO: Veřejnost je v otázce uprchlíků nesmyslně rozdělena, říká Kalousek

(ČTK)

FOTO: ČTK

Předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek pokládá za nešťastné, že česká veřejnost je v otázce uprchlíků nesmyslně rozdělena na ty, kteří by je za každou cenu vítali, a ty, kteří chtějí již zítra stavět ploty na hranicích. Kalousek to prohlásil ve čtvrtek na tiskové konferenci své strany.

Populističtí ,,stavěči plotů“ si podle něj buď neuvědomují, nebo úmyslně zatajují skutečnost, jakou ekonomickou katastrofou by byl pro Českou republiku rozpad schengenského prostoru. Nejde přitom zdaleka jen o turisty na hranicích, ale především o bezbariérový pohyb obrovského množství zboží, služeb a pracovních sil.

Priority pro všechny občany ČR jsou proto podle Kalouska jednoznačné:
1. Zajištění  bezpečnosti, života, zdraví a majetku občanů.
2. Zabránit rozpadu Schengenu.

Předsedovi TOP 09 z toho pak vyplývá „neideologický, ale racionální a pragmatický závěr“: udělat vše pro energické společné evropské řešení. TOP 09 proto požaduje svolání mimořádného summitu EU k této otázce a nabízí vládě Bohuslava Sobotky spolupráci. „Nechceme vládu lacině kritizovat, ale nabízíme jí své diplomatické schopnosti a politickou sílu v Evropské lidové straně a v Evropském parlamentu k prosazení navrhovaných řešení,“ dodal Kalousek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články