VIDEO: Miliardář Vařeka brutálně likviduje živnostníka. Je to Babišův přítel a estébák, takže smí všechno

Majitel firmy RAVAK, výrobce van a někdejší spolupracovník Státní bezpečnosti Jindřich Vařeka z Příbrami, který téměř ovládá třicetitisícové město, kde v době komunismu trpěly stovky politických vězňů, usiluje o majetkovou likvidaci živnostníka, který mu naletěl. Do případu je zapleten i jeho syn Jindřich Vařeka ml. (ANO), který je starostou Příbrami.

Živnostník František Kajgr z Dobříše provozoval dlouhá léta rodinnou firmu „Kajgr prodej pneu“, kterou založil jeho dědeček. Po roce 1989 se Františku Kajgrovi podařilo firmu obnovit a podnik prosperoval. Pak ale přišlo osudové rozhodnutí – do jeho společnosti investoval příbramský boss, přítel Andreje Babiše Jindřich Vařeka. Kajgr mu uvěřil, že spolu budou rozvíjet nový byznys kolem pneumatik. Když ale Kajgr rozvoj firmy zahájil, začal miliardář Vařeka okamžitě požadovat peníze zpět v rozporu s dohodami. František Kajgr se nejprve bránil, ale postupně přišel nejen o investice, ale i o celou svoji firmu. Vařeka mu doslova řekl: „Udělám z vás posledního bezdomovce na Příbrami.“ Svůj slib devadesátiletý Vařeka, který je jinak neslavně známý z kauzy Oleo Chemical, svědomitě plní a manželé Kajgrovi už za pár týdnů možná definitivně skončí na ulici.

Miliardář chce totiž vzít drobnému živnostníkovi i střechu nad hlavou – tedy jeho rodinný dům.

V Příbrami dodnes žijí desítky lidí, kteří se podíleli na provozování tamního koncentračního tábora pro odpůrce komunistického režimu a poměr spolupracovníků StB k ostatnímu obyvatelstvu je zde dodnes výrazně vyšší, než je běžné v české společnosti.

Podstatné na celé kauze je to, že vlastnické právo pana Kajgra na nepřátelsky převzatou firmu Kajgr prodej pneu, která se dnes jmenuje Pneu Tiger, již jednou potvrdil soud, ale zatím nepravomocně. Proto mohou pokračovat dražby soukromého majetku Františka Kajgra kvůli insolvenci. Jeho chatu už získali rodinní příslušníci starosty Vařeky, který hodlá letos na podzim svůj mandát obhajovat.

(archiv F24)

Z průběhu celého případu je zjevné, že snaha o zničení Františka Kajgra je systematická a zdánlivě nezastavitelná. Kajgr se obrátil jak na primátora Vařeku, tak na policii, státní zástupce, na soudy a dokonce i na premiéra Andreje Babiše a 1. místopředsedu hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Bezvýsledně. Babiš místo toho jezdí svého primátora aktivně podporovat před volbami, jak ostatně sám informuje na svých sociálních sítích. A primátor? Ten deníku FORUM 24 napsal, že se k osobním věcem svého otce vyjadřovat nebude.

Spor tak místo k pravomocnému rozhodnutí soudu míří k aukci rodinného domu manželů Kajgrových. „Je to součástí insolvenčního řízení, které vymyslel a připravil Vařeka již před čtyřmi lety. Součástí toho je likvidace veškerého našeho soukromého majetku, která následuje po likvidaci naší firmy,“ popisuje Kajgr.

Kajgrův majetek nakupují Vařekovi příbuzní

Soud rozhodoval o majiteli akcií – tím by měl být stále František Kajgr. Jindřich Vařeka se proti rozhodnutí odvolal. „Vrchní soud nařídil dořešení tohoto případu, ovšem pan Vařeka se neustále úmyslně vyhýbá jeho dokončení, vymlouvá se na údajné zdravotní důvody. V létě ale například velkolepě oslavil narozeniny a akce se zúčastnit mohl,“ říká Kajgr s tím, že do dnešního dne soud neskončil. Dražba může proběhnout ještě dřív, než soudní řízení skončí, je na věci zcela nezávislá. 

„Pan Vařeka mě ve chvíli, kdy zpronevěřil akcie mé firmy a dostal se k naší rodinné společnosti, dostal do osobní insolvence,“ vypráví Kajgr s tím, že Vařeka a jeho lidé například přerušili firemní úvěr u banky, zakoupil jej a podařilo se mu Františka Kajgra dostat do téměř neřešitelné situace. „V dražbě, která se týkala našich bývalých podnikových nemovitostí, si dražený majetek koupila Vařekova skupina. Jeho vnuk byl jednatelem akciové společnosti, kterou vytuneloval a poslal do insolvence, tuto firmu provozuje dál. Při vyvolání dražby mého soukromého majetku byla prodána chata po mých rodičích. Tu si odkoupila rodina pana Vařeky.“

Kajgr se samozřejmě obrátil také na primátora Vařeku. „Žádal jsem ho, abychom situaci řešili,” uvedl. Jindřich Vařeka mladší Kajgrovi sdělil, že o případu nic neví a nezajímá ho. „Přesto udělal tu věc, že když se jednalo o dražbu, poslal tam své vlastní příbuzenstvo, které si naši chatu po rodičích odkoupilo,” dodal Kajgr.

Jako v 50. letech

Tou největší otázkou ale zůstává, proč miliardář Vařeka, který již získal celou firmu Františka Kajgra, tolik usiluje o to, aby jej připravil i o veškerý zbývající majetek. „Já vám to řeknu asi takhle. Pan Vařeka je estébák, krycí jméno Jindra. Všichni víme, co to bylo za lidi, jakým způsobem se chovali. Lidé v naší republice by si měli uvědomit, že je to stejné jako v 50. letech nebo jako za normalizace. V 50. letech mi estébáci zavraždili jednoho dědu a druhému sebrali velice úspěšnou firmu, kterou vybudoval za první republiky. V naší zemi nastala nová normalizace. Spousta lidí se bojí, bojí se vám pomoct. A navíc policisté, státní zástupci i soudy… tam je něco špatně. Není to jenom můj případ. Někdo nad tímhle vším drží ochrannou ruku.“

Redakce deníku FORUM 24 oslovila samozřejmě i Jindřicha Vařeku, aby mu dala prostor k vyjádření. Jako v předchozích případech, i tentokrát to příbramský boss odmítl. „Děkuji, na shledanou,“ řekl do telefonu, když se dozvěděl, na co se chceme ptát, a hovor ukončil.

Spolumajitel firmy Oleo Chemical Kamil Jirounek  (ČTK)

S Františkem Kajgrem jsme hovořili před domem, o který možná už za pár týdnu přijde. Kajgrovi jej postavili vlastníma rukama před třiceti lety. „Pan Vařeka se rozhodl, že nás připraví o všechno. Nemusíme si nic nalhávat. On mě potřebuje dostat úplně na všechno, dostat mě na dno, abych mu neškodil. Komunisti a estébáci nám vládnou a chtějí klid na práci. Neměl jsem nikdy žádné dotace ani půjčky, všichni nás znají jako pracovité lidi,“ řekl deníku FORUM 24 zoufalý pan Kajgr. „Nemám kam jít,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]