VIDEO: Výbor možná nestihne rozhodnout o vydání Babiše s Faltýnkem

Mandátový a imunitní výbor poslanecké sněmovny začal projednávat žádost policie o vydání předsedy hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka. Důvodem je obvinění obou poslanců ANO ze zneužití padesátimilionové dotace na Farmu Čapí hnízdo. Oba poslance ANO si výbor pozval na své další jednání 30. srpna. Předpokládá se, že samotným vydáním by se sněmovna zabývala 5. září. Je tak možné, že výbor do té doby nestihne vydat sněmovně doporučení, zda má dolní komora parlamentu Babiše s Faltýnkem zbavit poslanecké imunity nebo ne.

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek budou pozváni na další jednání, aby se k žádosti policie mohli vyjádřit. Šéf hnutí ANO řekl, že bude po výboru chtít, aby ho nechal nahlédnout do žádosti, kterou policie sněmovně doručila. Tento požadavek výbor podmínil souhlasem státního zástupce. Podmínkou také je, že se poslanci do sněmovny dostaví osobně. Spis si podle předsedkyně výboru Miroslavy Němcové nebudou moci odnášet ani kopírovat.

Mandátový a imunitní výbor si rovněž vyžádal od policie trestní spis. Další jednání výbor stanovil na 30. srpna v 15 hodin. Výbor si také pozval zástupce policie a státního zastupitelství. Vyvstala tedy otázka, zda se zástupci hnutí ANO nesnažili termín posunout tak, aby se už sněmovna ve svém současném složení vydáním nestihla zabývat. Důvodů průtahu je podle  Miroslavy Němcové víc. Jedním z nich je, že má Jaroslav Faltýnek do 28. srpna dovolenou a výbor na něj chce počkat. Dalším, že jsou členové mandátového výboru rovněž ve výboru rozpočtovém.

Miroslav Němcová nicméně uvedla, že výbor počítá s tím, že do 5. září žádost stihne projednat. Pokud se tak stane a mandátový a imunitní výbor navrhne oba poslance zbavit imunity, konečné slovo bude mít celá dolní komora parlamentu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]