VIDEO: Vyžeňte voly zlý od jejich koryt, zpívá Merta v písni o Havlíčkovi

AUTOR: Vladimír Merta / se svolením autora

K atmosféře osudové volby, před kterou stojí český národ, patří píseň k dvoustému výročí narození Karla Havlíčka Borovského, kterou nahrál písničkář Vladimír Merta. Text k ní složil přímý potomek nejvýznamnějšího českého politika a historika 19. století Františka Palackého Václav Macháček-Rieger, majitel zámku Maleč. Ten je totiž zároveň i prapravnukem neméně významného politika Františka Ladislava Riegera.

Merta píseň nahrál během zahájení oslav Havlíčkova výročí přímo na malečském zámku. Podle slov Mácháčka-Riegera Merta hudbu k textu vysekl „na první dobrou“.

Majitel zámku Maleč řekl deníku FORUM 24, že motivem ke složení textu písně byla jeho velká starost o osud české demokracie, znechucení z chování prezidenta Miloše Zemana a nástup populistických a autoritářských sil. Píseň má napomoci tomu, aby co nejvíce demokraticky založených Čechů dorazilo k volbám.

Pavel Šafr / se svolením autora

Autor textu písně Václav Macháček-Rieger se svojí ženou na zámku Maleč. (zdroj: Pavel Šafr / se svolením autora)

Václav Macháček-Rieger zřídil na zámku Maleč informativní výstavu a památník obou svých předků a sám vede prohlídky expozice. František Ladislav Rieger zámek Maleč zakoupil v roce 1862 a jeho tchán František Palacký zde trávil letní měsíce. Toto místo si také oblíbil hudební skladatel Antonín Dvořák. Proto se na zámku konají i koncerty vážné hudby, jako třeba tento rok v září při zahájení festivalu Dvořákova Praha.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]