Video z ledna 1989: Mladý esenbák Ondráček lže a hájí bití lidí v centru Prahy

Zdeněk Ondráček jako příslušník pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti během tzv. Palachova týdne v lednu roku 1989. (Reprofoto: Česká televize)

Zdeněk Ondráček jako příslušník pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti během tzv. Palachova týdne v lednu roku 1989. | FOTO: Reprofoto: Česká televize

Před třiceti lety brutálně zasáhli příslušníci Veřejné bezpečnosti proti lidem, kteří si přišli do centra Prahy připomenout Jana Palacha. Pohotovostní pluk použil obušky, vodní děla, obrněné transportéry a slzný plyn. Část lidí zadrželi a v antonech je odvozili do lesů za Prahou. Mezi mlátičkami s pendreky v rukou byli tehdy dva mladí esenbáci, dnes vrcholoví politici. Ministr obrany Lubomír Metnar a poslanec KSČM a obdivovatel Ruska  Zdeněk Ondráček.

Libor Uhlík (Anna Hrochová)

Po zásahu při Palachovu týdnu točila tehdejší televize krátký rozhovor s Ondráčkem, coby mladým příslušníkem, který si byl bouchnout. Ten dramaticky popisuje, že vlastně ani nevěděli, kam jdou, a že demonstranti byli ozbrojeni řetězy, boxery, noži a tak dále.

To je podle pamětníků naprostá lež. „Jsou to lži. Byli to obyčejní lidé, které už komunisté přestali bavit. Nikdy jsem u nikoho neviděl žádnou zbraň. Ti lidé se tam nepřišli rvát. Přišli si připomenout Jana Palacha. Jestli tam někdo nějaké řetězy a zbraně měl, tak to byli estébáci v civili nebo jejich provokatéři,“ řekl deníku FORUM jeden z pamětníků Libor Uhlík.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]