VIDEO: Zásah finanční správy. Policejní komando, zajišťovací příkaz a rozprodávání majetku bez soudu

Karel Myslivec od roku 1991 provozoval Pneu Servis Internacional v Českém Krumlově. Jednoho dne na něj ale v práci čekalo třicet policistů, kteří přišli hledat falešné faktury a razítka. Pak dorazily zajišťovací příkazy a nakonec se úředníci rozhodli rozprodat jeho majetek, a to včetně pneumatik, které měl právě na skladě. Za třetinovou cenu, bez marže. Stát se ani omylem nechová jako dobrý hospodář, ale jako zloděj, který znárodňuje a znehodnocuje majetek jen kvůli rychlému výběru daní.

Deník FORUM 24 již několik měsíců monitoruje situaci kolem zajišťovacích příkazů. Ukazuje se, že finanční správa nejenže zneužívá tohoto nástroje k okamžité likvidaci různých společností kvůli pouhému podezření (a mnohdy i o tom lze úspěšně pochybovat), ale zároveň je možné, aby před jakýmkoli rozhodnutím soudu došlo k rozprodání zajištěného majetku. „Zákon to nezakazuje,“ upozorňuje u této alarmující praxe daňová poradkyně Klára Němcová, s kterou jsme hovořili.

()

Němcová zmínila, že se firma Pneu Servis Internacional snažila vše na finančním úřadě řešit. „Nabízeli, aby firma mohla pod dohledem finančního úřadu pneumatiky prodat. Měla ve skladu pneumatiky za osm milionů,“ popisuje daňová poradkyně s tím, že úřad tyto pneumatiky prodal asi za 2,6 milionu korun. „Pokud by stát opravdu chtěl vybírat daně, tak si zajistí majetek, a dokud nedojde k rozhodnutí, nechá jej zajištěný,“ uvedla Němcová. „Je jasně vidět, že stát chce ty daně hned,“ dodala.

Nevíme, co bude dál

„Tam přichází v úvahu odškodnění za nesprávný postup,“ říká k tomu bývalý šéf Jiří Žežulka. K nárůstu zajišťovacích příkazů podle něj došlo i kvůli kontrolním hlášením. „Je z něj možné detekovat případ, ve kterém daň chybí,“ vysvětlil.

Jiří Křeček (F24)

Další zásadní věcí je teatrální zásah policie –  k tomu došlo u Miroslava Trávníčka, o jehož případu jsme informovali před časem, ale i zde u Karla Myslivce. „Když si představíte, že přijde celní správa policie… Český Krumlov je město s patnácti tisíci obyvatel,“ připomíná Klára Němcová.

„Já si myslím, že finanční správa musí beze vší pochybnosti doložit a dokázat, že zajišťovací příkazy nejsou účelové, že nejsou ve prospěch kohokoliv. Finanční správa se chovala velmi divně při začátku kontroly korunových dluhopisů. Výroky pana Janečka (šéf finanční správy Martin Janeček, pozn. red.) o tom, že se spletli v pouhých šesti případech, mě neuklidňují. Oni se nemají splést ani v jednom případě,“ vyjádřil se k celé věci pro deník FORUM 24 ministr vnitra Milan Chovanec.

Firma Pneu Servis Internacional je momentálně v insolvenci. „Jsme bez peněz,“ říká Karel Myslivec. „Nevím, co bude dál. Sebrali nám auta, sebrali nám pneumatiky…“ popisuje podnikatel s tím, že bojovat bude dál.

Setkali jste se s podobnými praktikami finanční správy? Napište nám na [email protected]

O bezpráví, které na lidech páchá stát, píšeme i v novém magazínu Revue FORUM, který vychází 18. října. Přispějte prosím na jeho provoz na Hithit.cz! Děkujeme.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]