Příznivci i odpůrci dnes přivítali prezidenta Miloše Zemana při jeho návštěvě Úholiček u Prahy. Na debatu na nádvoří u obecního úřadu dorazilo více než padesát lidí s napodobeninami dopravních značek stop. Opačný tábor byl početnější, čítal kolem tří set lidí. Při besedě se mísily nesouhlasné výkřiky s potleskem a projevy sympatií. Prezident na závěr akce odpůrce označil za „objízdnou pojíždějící úderku z Prahy“.

Na transparentech byly nápisy jako „Stop žvástům“, „Stop sexismu“, „Stop demagogii“ nebo „Stop ovarismu“. Dva z protestujících rozvinuli i velké červené trenýrky, další poletovaly nad shromážděním připevněné na nafukovacím balonu. „Zase trenýrky? Jděte dělat ostudu jinam!“ zvolala jedna z účastnic. „Nemusím s ním souhlasit, ale je to hlava státu,“ kárala protestující další z žen. Prohlásila také, že Zemanovi odpůrci kazí dobré jméno obce, která se honosí titulem Vesnice roku Středočeského kraje.

„Nesouhlasím s tím, aby se naše obec stala součástí předvolební kampaně, kterou zde pan prezident pořádá,“ řekl ČTK před zahájením akce zastupitel Úholiček Pavel Soper (Přátelé zeleného Úholí). Zeman ho v následné debatě označil za „poblitika“ podle nápisu na transparentu, který Soper držel. „Kdybych byl poblitikem, nepsal bych stop poblitice,“ ohradil se zastupitel. „Ale to může být sebekritika,“ namítl prezident.

Ke svým návštěvám krajů Zeman řekl, že rád objíždí města, ale i menší a střední obce a dělá mu to radost. „Rád mluvím s lidmi a styděl bych se sám za sebe, kdybych se nějakým způsobem propagoval,“ uvedl. Televizních debat před prezidentskými volbami se prý nechce účastnit i proto, že podobný způsob zvolil také bývalý rakouský prezident Heinz Fischer.

Zeman na setkání čelil i kritice, že se nedávno ve sněmovně při diskusi o šumavském národním parku dopustil sexistického výroku. „Prakticky každý politik na Západě používá jako vtípky některé věci, které můžete považovat za sexistické,“ namítl Zeman. Klasickým příkladem je americký prezident Donald Trump, dodal a vyvolal tím v táboře odpůrců vlnu nesouhlasných výkřiků.

Další účastnici, která Zemana také kritizovala, upozornil na to, že nemůže vydávat svůj názor za názor všech ostatních. Její výrok, že současný prezident škodí všem, označil za velmi silné tvrzení a svým způsobem přeceňování vlastních schopností.

Zeman se ale v Úholičkách dočkal i pochvalných slov. „Chtěla bych vám poděkovat, že objíždíte kraje a že se takhle setkáváte s lidmi,“ řekla jedna z diskutujících. „Máte naši podporu, je nás hodně,“ dodala.

Zeman je na prezidentské návštěvě středních Čech počtvrté, dnes navštívil krajský úřad v Praze a město Slaný na Kladensku. Ve čtvrtek pojede do Kostelce nad Černými lesy u Prahy, Čáslavi na Kutnohorsku a Benešova a v pátek cestu po regionu uzavře opět ve Slaném.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner