VIDEO: Zeman se setká s Alžbětou II. Podívejte se, jak přijala Havla

Prezident Miloš Zeman v pátek uskuteční jednodenní návštěvu Británie, kde se po boku manželky Ivany setká s královnou Alžbětou II. Během této návštěvy se také zúčastní ceremoniálu u památníku bitvy o Británii, vyznamená pět válečných veteránů medailí Za hrdinství a předá diplom o povýšení Miroslavu Liškutínovi, brigádnímu generálovi ve výslužbě, který žije v Anglii.

Zeman se s Alžbětou II. potkal naposledy neoficiálně před třemi lety ve Francii u příležitosti 70. výročí vylodění v Normandii. Na Její Veličenstvo narazil už dříve, například v roce 1996 na Pražském hradě jako tehdejší předseda ČSSD. K oficiálnímu setkání královny se Zemanem coby prezidentem však dojde poprvé.

Hlava Commonwealthu v minulosti udělila audienci (oficiální přijetí, pozn. red.) oběma předchozím českým prezidentům. S Václavem Havlem se oficiálně setkala dokonce několikrát, poprvé v roce 1990 po pádu železné opony, později třeba při příležitosti finálového utkání českých a německých fotbalistů na mistrovství Evropy v roce 1996. Setkání o dva roky později v Buckinghamském paláci dokonce doprovázely oficiální královské pocty jako přehlídka vojenských stráží či slavnostní oběd.

Existuje několik tradičních možností, jak může proběhnout setkání britského panovníka se světovými státníky. Při významnějších návštěvách se takových schůzek obvykle účastní i další nejbližší členové královské rodiny, jako tomu bylo v případě Václava Havla, takové akce jsou však zpravidla avizovány předem. Tentokrát Buckinghamský palác ve svém oficiálním programu na setkání s českým prezidentem nijak neupozorňuje, lze tedy předpokládat, že audience, kterou královna Zemanovi udělí, bude ryze soukromého rázu. Podobných poct, kterých se dočkal prezident Havel, se tak Zemanovi nejspíš nedostane.

Podívejte se na krátké video, jak před bezmála dvaceti lety přijala královská rodina tehdejšího prezidenta Havla spolu s ještě relativně čerstvou první dámou Dagmar:

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner