Vidíme světlo na konci tunelu, řekl ministr vnitra Jan Hamáček v České televizi. Svůj mírný optimismus čerpá z tabulky srovnání denních přírůstků diagnostikovaných případů nákazy koronavirem, která ukazuje klesající tendenci.
K 22. březnu mělo Česko 1047 evidovaných případů nákazy koronavirem. Zatím bylo provedeno 15.584 testů. Procentuální nárůst počtu nakažených osob přitom již pátý den klesal. Jan Hamáček říká, že tento trend může znamenat, že se Česku podařilo uniknout italskému scénáři, kde počet nakažených stále strmě roste. V neděli večer bylo ohlášeno 1120 nakažených, tedy nejmenší přírůstek za posledních pět dnů.
Oficiální data ministerstva zdravotnictví a ministerstva vnitra ukazují, že trend průměrného denního nárůstu nových případů koronaviru je sestupný. Podle Hamáčka to ale neznamená, že je země z nejhoršího venku.
„Ukazuje se, že mezidenní nárůsty klesají. Sledujeme trendy v celé Evropě, máme ty modely samozřejmě sofistikovanější, ale ty zveřejňovat nemohu. Ukazuje se, že pokud to takto je, a jsou to data, která jsou solidní, tak jsme utekli italskému scénáři. Protože v Itálii byly počáteční nárůsty dramatické a hlavně křivka mezidenních nárůstů neklesala,“ přiblížil ministr vnitra.
Proti tomuto procentuálnímu vyjádření ovšem stojí vyjádření přírůstků v absolutních číslech. Od 18. března přibývá denně od 110–205 nových případů, naposledy to bylo v sobotu 158 případů. V nemocnicích je 74 lidí. Vyplývá to ze statistiky Ministerstva zdravotnictví.
Ministr Hamáček nevylučuje, že by při případném nárůstu počtu případů mohlo dojít k dalšímu přitvrzení restrikcí.
Hamáček také oznámil v České televizi, že policie stáhla nejúčinnější respirátory FFP3 potřebné pro zdravotníky pro styk s nakaženými koronavirem ze svých zásob, aby šly lékařům a sestrám. Policisté budou podle něj používat respirátory nižší třídy, které začala do Česka přivážet od pátku letadla z Číny. Ministr zopakoval, že v těchto nákupech nejsilnější respirátory nejsou.
Ochranné pomůcky chyběly zdravotníkům a dalším profesím. Zubařům bylo rozesláno 50.000 respirátorů druhé třídy, uvedl dnes Hamáček s tím, že další respirátory budou dostávat oni i další profese. Zásobování pomůckami bude pokračovat díky tomu, že každý den přiletí jedno letadlo s ochrannými prostředky, uvedl. Po několika dodávkách bude podle Hamáčka možné začít dělat i zásoby. „Budeme schopni vytvářet rezervu, abychom nejeli nadoraz,“ uvedl.
„Nejsilnější respirátory jsou potřebné pro zdravotníky, pro všechny ostatní stačí dvojky,“ řekl Hamáček s tím, že Ministerstvo vnitra postahovalo nejsilnější respirátory od policistů i dalších profesí.
Hamáček v pořadu zdůraznil, že Ministerstvo vnitra zodpovídá za nákupy pro své zaměstnance. Nechal proto v prosinci nakoupit pro silové složky 60 tisíc respirátorů nejsilnější třídy FFP3. „I díky tomu jich pár tisícovek máme,“ uvedl.
V Česku byl v uplynulých dnech nedostatek ochranných zdravotních prostředků. Celkově by měl stát v příštích týdnech na nákup těchto prostředků vynaložit přes tři miliardy korun.
V sobotu premiér Andrej Babiš (ANO) informoval, že nákup respirátorů nejvyšší třídy Ministerstvem zdravotnictví uvázl v Rotterdamu, kde byla na sklad uvalena karanténa. O budoucnosti zakázky by se mělo rozhodnout v pondělí.
Zmatky v zásobování ochrannými pomůckami kritizuje vedle veřejnosti i opozice a hejtmani. Babiš se v sobotu nicméně postavil za ministra zdravotnictví Vojtěcha Adama (za ANO) s tím, že není vhodná doba na jeho odvolání.
(S použitím ČTK)