Vídní otřásl teroristický útok v okolí synagogy. Terorista střílel z automatické zbraně

Schwedenplatz Vídeň, 2. 11. večer (twitter Kronen Zeitung)

Schwedenplatz Vídeň, 2. 11. večer | FOTO: twitter Kronen Zeitung

Teroristický útok z pondělního večera v centru Vídně si vyžádal už čtvrtou oběť, informovala dnes agentura APA. V nemocnicích je podle ní po atentátu 17 zraněných, z toho stav šesti je vážný. Atentátník, jehož policie večer zastřelila, byl zřejmě stoupenec teroristické organizace Islámský stát (IS). Uvedl to v úterý ráno rakouský ministr vnitra Karl Nehammer. Útočníkovu identitu policie zná, ale kvůli vyšetřování ji zatím nezveřejnila. Mezi oběťmi nejsou čeští občané, sdělil ČTK ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Policie dále pracuje s verzí, že pachatelů mohlo být více. Útočníci mohli být maximálně čtyři, řekl v úterý mluvčí rakouského ministerstva vnitra na dotaz APA. Už v noci policie prohledala dům zastřeleného atentátníka. Podle APA provedla prohlídky i v domech osob z okolí útočníka a zadržela několik lidí.

FORUM 24 (archiv)

Uzavřena je stále oblast v centru Vídně, kde se útok v pondělí kolem osmé večer stal. Nefunguje tam ani veřejná doprava, autobusy jsou odkloněny, tramvaje nezastavují na zastávkách blízko zóny. Policie vyzvala obyvatele, aby raději nevycházeli z domů a vyhnuli se centru.

Oběťmi útočníka se stali dva muži a dvě ženy. Ve vídeňských nemocnicích je podle APA 17 zraněných, z toho šest má vážná zranění. Kritický, ale stabilizovaný je také stav jednoho policisty.

Útok se stal ve čtvrti známé nočním životem, kde se nachází také synagoga. Pozadí atentátu ale dál zůstává nejasné. Podle policie měl útočník u sebe automatickou zbraň, pistoli, mačetu a také atrapu pásu s výbušninami. Zneškodněn policisty byl ve 20:09 SEČ, uvedla dnes APA. Během útoku zaznělo údajně několik výstřelů. Bezpečnostní pracovníci židovské obce v Rakousku vyzvali všechny židovské spoluobčany, aby neopouštěli své domovy. Ministr vnitra Nehammer uvedl, že se zjevně jedná o terorismus.

Nehammer hovořil na noční tiskové konferenci o „nejtěžším dni Rakouska za mnoho let“. Policii se podle jeho slov podařilo „vypnout“ útočníka ozbrojeného automatickou střelnou zbraní. „Kdo napadne jednoho z nás, napadá nás všechny,“ dodal lidovecký politik.

Ministr v noci uvedl, že pachatelé útoku – „těžce ozbrojení a nebezpeční“ – jsou nadále na útěku a policie po nich pátrá. „Nasadili jsme několik jednotek speciálních sil, které nyní pátrají po předpokládaných teroristech. Neomezuji se jen na oblast Vídně, protože se jedná o mobilní pachatele,“ řekl Nehammer stanici ORF a vyzval veřejnost, aby zůstala doma, dokud se situace neujasní.

Kurz: „Odpudivý teroristický útok“

Rakouský kancléř Sebastian Kurz označil večerní události ve Vídni za „odpudivý teroristický útok“. „Nikdy se terorismem nenecháme zastrašit a s těmito útoky budeme všemi prostředky rozhodně bojovat,“ dodal s tím, že Rakousko momentálně zažívá „těžké okamžiky“. Kancléř také uvedl, že důležitá místa v metropoli by měla chránit armáda, aby se policie mohla soustředit na protiteroristické operace.

Agentura APA a rakouská média dosud informovala o útoku na synagogu, při němž zemřel policista a jeden z útočníků. Policie ani ministerstvo vnitra nicméně dosud nepotvrdily, že terčem útoku byl skutečně židovský svatostánek.

Informace o obětech potvrdila agentuře APA také vídeňská záchranná služba, podle níž je však příliš brzy na to sdělovat konkrétní počty. V centru města zřídila služba dočasnou třídírnu zraněných, z níž je po vyhodnocení jejich zdravotního stavu rozesílá do nemocnic. V akci je kamion záchranné služby, vybavený pro případy katastrof.

Cílem útoku, který se odehrál kolem 20:00, byla podle médií synagoga v ulici Seitenstettengasse. Ta se nachází poblíž stanice metra Schwedenplatz v samém centru rakouské metropole. Bezpečnostní pracovníci židovské obce v Rakousku (IKG) vyzvali podle listu Kronen Zeitung všechny židovské spoluobčany, aby neopouštěli své domovy. APA s odvoláním na IKG uvedla, že v době útoku v synagoze ani v přilehlých prostorách patřících obci nikdo nebyl.

V tuto chvíli nelze říci, zda byl městský chrám přímo jedním z cílů. Jisté však je, že jak synagoga v Seitenstettengasse, tak kancelářská budova na stejné adrese již nebyly v provozu a v době, kdy padly první výstřely, byly uzavřeny, uvedl předseda vídeňské židovské obce Oskar Deutsch. Nicméně dodal, že každopádně se střílelo v bezprostřední blízkosti chrámu a že všichni členové obce byli požádáni, aby zůstali doma.

Policisté pokračují ve velkém zátahu; oblast kolem náměstí Schwedenplatz je uzavřená a policie na twitteru vyzvala občany, aby se drželi stranou všech veřejných prostor a nepoužívali ani hromadnou dopravu.

Výpověď svědka

„Znělo to jako petardy,“ vylíčil televizi ORF očitý svědek, který si nepřál být jmenován. „Pak jsem si všimnul, že jsou to výstřely. Viděl jsem člověka, který běžel po (ulici) Seitenstettengasse a divoce střílel z automatické zbraně. Pak zabočil (…) směrem na (náměstí) Schwedenplatz. Dál tam divoce střílel. Pak přijela policie a střílela.“ Podle svědků oslovených serverem oe24.at padlo „minimálně 50 výstřelů“.

„Centrum Vídně se vylidnilo, stěží tu narazíte na člověka. Policie lidem doporučuje, aby zůstali vevnitř, omezena je hromadná doprava. Právě od zítřka má v Rakousku platit zákaz nočního vycházení, tady ve Vídni to ale vypadá, že zákaz začal platit už dnes,“ uvedl přímo z Vídně zpravodaj České televize Petr Obrovský.

Reaguje i Česko

V souvislosti s teroristickým útokem ve Vídni přijala česká policie opatření na hranicích s Rakouskem. Provádí namátkové kontroly aut i cestujících. Policie také zvýšila dohled nad nejvýznamnějšími židovskými objekty v Česku. Opatření mají výhradně preventivní charakter, sdělila na twitteru v pondělí před 23:00. Premiér Andrej Babiš (ANO) na sociálních sítích uvedl, že chce vyjádřit solidaritu všem lidem v Rakousku a premiérovi Sebastianu Kurzovi.

Česká diplomacie zatím nemá informaci, jestli se útok dotkl českých občanů. „Zastupitelský úřad zjišťuje informace a ověřuje, jestli se útok nedotkl českých občanů. Zatím nemohu tuto informaci dát,“ řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

„Děsivé zprávy z Vídně, střelba v centru má podle rakouského ministerstva vnitra za následek několik raněných, patrně i mrtvých. Česká policie je v kontaktu s rakouskými kolegy, přijata opatření na hraničních přechodech s Českem,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na twitteru.

Zdroje: Kronen Zeitung, ČT, ČTK

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]