Viktor Orbán musel nakonec hodně ustoupit, říká europoslanec Niedermayer

(Profimedia)

FOTO: Profimedia

Luděk Niedermayer se v Evropském parlamentu zabývá hlavně ekonomickými otázkami. I proto hovoří zrovna o této problematice, když pro Týdeník FORUM hodnotí právě končící české předsednictví Radě Evropské unie. Je přesvědčen o tom, že se toho hodně podařilo a že čeští vyjednavači rozhodně přispěli k tomu, aby EU byla jednou nezávislá na ruském plynu a ropě.

Hovoříme spolu těsně před koncem českého předsednictví. Co byste jmenoval jako nejdůležitější věci, které se podařily?

Myslím, že sem patří energetika. Situace vyžadovala bezprecedentně rychlá a velká rozhodnutí. Země, které velmi často blokují nějakou intenzivnější ekonomickou spolupráci, byly najednou schopny dohodnout se na věcech, jako jsou limity pro úsporu energií. A na velké solidaritě z hlediska rozdělování zemního plynu. To je něco, co jsme si v takovém rozsahu nedokázali představit. Zároveň je dobré si uvědomit, že to je jediná věc, která zajistí, že i v Česku bude v zimě teplo. Docházelo k přelomovým rozhodnutím. Byla sice využívána procedura, kterou parlament nemá rád, což je článek 55, který nás vylučuje, ale vzhledem k tomu, že jde o krátkodobá rozhodnutí, myslím, že to bylo adekvátní. Kromě toho, že EU pokračovala v jasné politice vůči ruské agresi proti Ukrajině, toto se dařilo uvnitř EU a je to dobrá zpráva a náš velký úspěch.

Naše země byla velmi aktivní ohledně přípravy na zimu už na konci srpna a na začátku září. V té době bylo porozumění v Evropě daleko nižší. Český otisk je naprosto hmatatelný. Od návrhu k jeho schválení ubíhají pouhé týdny, na to opravdu nejsme zvyklí.

Naposledy se podařilo dosáhnout toho, že Maďarsko nezablokovalo pomoc Ukrajině. Je to úspěch i našich vyjednavačů?

Dá se na to dívat ze dvou úhlů pohledu. V parlamentu máme za to, že rule of law, tedy vláda práva, je něco, co se nevyvažuje jinými rozhodnutími. Logika, že trochu přivřeme oči a za to ten, koho se to týká, udělá něco, co po něm chceme, v parlamentu nerezonuje. Základní hodnoty nejsou obchodovatelné, to není clo, kdy já chci dvacet procent, ale řeknu, že osmnáct je taky o. k. Z tohoto hlediska se na to není možné dívat jako obchod. V Evropské radě se vyjednávalo za zavřenými dveřmi o jakémsi…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články