Vildumetzová se bije za Českou poštu až do roztrhání těla. Škoda, že to nedělalo hnutí ANO ve vládě

Místopřededkyně poslanecké sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) (ČTK / Taneček David)

Místopřededkyně poslanecké sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO) | FOTO: ČTK / Taneček David

Poslankyně hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová, která si nepamatuje svědky na své vlastní svatbě, se zřejmě zamilovala do ministra vnitra Víta Rakušana. Jinak si totiž nelze vysvětlit, proč se o něm téměř pravidelně zmiňuje na svých sociálních sítích. Jen by asi měla najít jinou formu, jak mu to dát najevo. Způsob, který zvolila, totiž působí poněkud hloupě.

Několik posledních příspěvků na sociálních sítích věnovala Mračková Vildumetzová České poště, která spadá právě pod ministra vnitra Rakušana. Ten před pár dny oznámil, že pokud státní podnik nenastartuje transformační kroky, může se ke konci roku dostat do insolvence. Pověřený šéf České pošty Miroslav Štěpán proto oznámil, že firma propustí několik tisíc zaměstnanců a uzavře 300 poboček. 

(FORUM 24)

Omezení pobočkové sítě by se mělo týkat Prahy, všech krajských měst a drtivé většiny okresních měst. Naopak v malých obcích s jedinou pobočkou pošta zůstane. Propouštění se má týkat zaměstnanců na přepážkách, poštovních doručovatelů a administrativních pracovníků. O práci by měli přijít na konci května.

A poslankyně Mračková Vildumetzová hned našla viníka všech problémů. Nikoho asi nepřekvapí, že jde o ministra vnitra Rakušana, který ještě není v čele resortu ani rok a půl. I přesto podle bývalé místopředsedkyně poslanecké sněmovny může za hrozící insolvenci, propouštění i uzavírání poboček.

Babišova poslankyně se s námi podělila i o velká moudra. Například o to, že poštovní doručovatelky a zaměstnanci na přepážkách často živí rodinu. Opravdu objev, to by nás nikoho nenapadlo. Podle Mračkové Vildumetzové teď žijí ve strachu, protože vědí, že pošta bude za dva a půl měsíce propouštět a oni skončí na dlažbě. „Nikdo ale netuší, koho se to bude týkat. To se musí dělat takto a ještě na poslední chvíli?“ tázala se Rakušana.

Bývalý premiér Andrej Babiš a exministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (oba ANO) (ČTK)

Jak už to tak u politiků z hnutí ANO bývá, pravda je zase úplně někde jinde. Mračková Vildumetzová by se totiž raději k České poště neměla vůbec vyjadřovat. Jak dokazuje výroční zpráva, státní podnik byl od roku 1993 každoročně v zisku. Vše se pokazilo až ve chvíli, kdy do čela naší země nastoupil jeden Slovák, který chtěl stát řídit jako firmu. Jak se ukázalo na všech frontách, zřejmě firmu ve ztrátě.

Poprvé se Česká pošta dostala do ztráty v roce 2018, konkrétně minus 275 milionů korun. Věřím, že není třeba zmiňovat, že tehdy byl premiérem Andrej Babiš. Ministerstvo vnitra v té době řídil dnes už zapomenutý předseda zapomenuté sociální demokracie Jan Hamáček.

A divoká jízda České pošty pokračovala. Za rok 2019 prohloubila ztrátu o 101 milionů na rekordních 376 milionů korun. V roce 2020 státní podnik hospodařil se ztrátou 1,38 miliardy korun, o rok později pak skončil s minus 681 miliony korun. Paní Mračková Vildumetzová by si proto měla nastudovat čísla a méně času trávit na sociálních sítích.