Vildumetzová šíří Rajchlovu propagandu, sdílela zmanipulované video z útoku na Národní muzeum

Jana Mračková Vildumetzová (ANO) (ČTK / Šimánek Vít)

Jana Mračková Vildumetzová (ANO) | FOTO: ČTK / Šimánek Vít

Politička hnutí ANO Jana Mračková Vildumetzová se rozhodla přidat k propagandě organizátora proruské demonstrace Jindřicha Rajchla a na svých sociálních sítích sdílela video, které má dokazovat, že při útoku demonstrantů na Národní muzeum na protestující útočila policie. Ačkoli agresivní lidé se snažili dostat dovnitř a dva policisté byli zraněni, významná členka opoziční strany šíří dezinformace.

Dostalo se ke mně toto video. Šíří se s komentářem, že muž v hnědé kukle dá policistům povel k útoku a konflikt tak vyprovokuje. Já věřím tomu, že policie měla relevantní důvod. Na videu je pouze malý výsek dění. Ministr Vít Rakušan by to ale měl vysvětlit, ať vyvrátí spekulace,“ napsala Vildumetzová (odkaz na zmanipulované video redakce deníku FORUM 24 nešíří, pozn. red.).

Karel Havlíček (ANO)  (ČTK)

Bývalá hejtmanka se na Rakušana obracela zejména proto, že on sám se k věci poměrně ostře vyjádřil. „Zcela nepřípustné jsou pak násilné projevy, jaké jsme viděli v závěru demonstrace, kdy se část účastníků pokusila strhnout vlajku z budovy Národního muzea. Očekávám, že organizátoři se od těchto projevů násilí distancují. Vyvolává to totiž dojem, že celá tzv. demonstrace proti bídě byla jen zástěrkou proruské provokace, a k takovým projevům rozhodně nemůžeme být tolerantní,“ uvedl již v sobotu ministr vnitra.

Vildumetzová se svým příspěvkem přidala ke svým kolegům Karlu Havlíčkovi, Radku Vondráčkovi či Berenice Peštové, kteří demonstranty také podporují. Poslankyně Peštová na demonstraci přímo byla a nijak se nedistancovala od protiukrajinských projevů. Na místě bylo po útoku na Národní muzeum zadrženo osmnáct lidí.

Marek Wollner (Pavel Hofman / FORUM 24)

Celá akce se odehrála po demonstraci, ovšem výzvy ke stržení ukrajinské vlajky z Národního muzea se objevily již před jejím začátkem. V sobotu v půl druhé na Václavském náměstí tento nápad vykřikoval do tlampače někdejší mluvčí Holešovské výzvy Slávek Popelka a podle reportéra deníku FORUM 24, který byl na místě, nápad zněl v davu po celou dobu protestu. Rajchlovo zmanipulované video má na jeho profilu v pondělí dopoledne více než dvanáct tisíc sdílení.

Na Vildumetzovou reagoval například starosta Matěj Hlavatý. „Paní Vildumetzová, já chápu, že jste dostali uvnitř hnutí rozkaz zpochybňovat zákrok policie a hodit to na ministra vnitra. Ale všechno tyhle okamžiky si lidi budou pamatovat. Já jen abyste nám pak zase nebrečela na nějaké tiskovce. Přidávám video před zákrokem,“ napsal jí a poslal odkaz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články