Vildumetzová vzpomínala na doby, kdy byla starostkou. Aby ne, když si vyplácela tučné odměny

Jana Mračková Vildumetzová (ANO) (ČTK)

Jana Mračková Vildumetzová (ANO) | FOTO: ČTK

Jedním z kritiků programového prohlášení vlády Petra Fialy byla ve středu i Jana Mračková Vildumetzová. Místopředsedkyně sněmovny a poslankyně hnutí ANO se stejně jako všichni zástupci Babišovy politické firmy ostře vymezovala proti novému kabinetu, ale nezapomněla ani pochválit své politické zkušenosti.

Několikrát totiž připomněla, že byla starostkou a díky tomu rozumí některým oblastem vládního prohlášení. Jak ovšem její výkon funkce vypadal, už Vildumetzová nezmínila.

()

Bývalá šéfka Asociace krajů České republiky působila v letech 2006-2013 jako starostka v Horním Slavkově. V té době ještě současná Babišova poslankyně oblékala „dres“ Občanské demokratické strany a v politice se teprve rozkoukávala. Jak ovšem před lety upozornil server Týden.cz, Vildumetzová dbala na to, aby byli šikovní pracovníci na radnici dobře ocenění.

Primárně však myslela především na sebe. V minulosti totiž poslankyně hnutí ANO dostávala od radnice každoročně 20 tisíc korun, což vykazovala jako dar své vedoucí. Kontrole, která šetřila financování na radnici, však připadal zvláštní až stotisícový dar, který na popud nespokojené občanky Horního Slavkova nařídila zrušit. Činnost nad rámec běžných pracovních povinností, jak dar prezentovalo město, nebyl pro odbor veřejné správy dostatečným důvodem k tomu, aby Vildumetzová získávala tak vysokou odměnu.

Vildumetzová, která ještě v roce 2014 kandidovala do karlovarského zastupitelstva za ODS, změnila kabát velmi rychle. Díky angažmá v hnutí ANO se dostala na ministerstvo vnitra, kde vystřídala v pozici náměstkyně ministra Adrianu Krnáčovou, která zamířila do čela pražského magistrátu. Zároveň se také stala šéfkou odboru veřejné správy, dozoru a kontroly. Paradoxně toto oddělení dříve nebylo spokojeno s jednáním Vildumetzové jako starostky Horního Slavkova.

Křest Týdeníku FORUM (Jan Šibík / FORUM 24)

Její politická hvězda stoupala, protože se dokázala zavděčit každému, koho zrovna potřebovala. V pozici hejtmanky Karlovarského kraje například pochlebovala Miloši Zemanovi. „Skláním se před vaší moudrostí,“ vyprávěla Vildumetzová prezidentovi v březnu 2019.

Mnozí političce prorokovali úspěšnou budoucnost po boku Andreje Babiše, ale to se zatím nenaplnilo. Svou snahou v posledních týdnech ovšem místopředsedkyně sněmovny opět v ANO stoupá na pomyslném žebříčku popularity. Kromě Aleny Schillerové a Karla Havlíčka totiž patří k nejaktivnějším členům hnutí, kteří dostali za úkol útočit na Fialovu vládu prostřednictvím sociálních sítí. Ve středu to předvedla naživo i ve sněmovně.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články