Vilém Besser: Babišovy pohádky o EET. Lži, výmysly a manipulace

Eric Drooker

Spuštění elektronické evidence tržeb se blíží. Andrej Babiš se rozhodl, že šmírovací nástroj nadělí živnostníkům ještě před Vánoci. Zřejmě aby nemohli na svařácích pro turisty okrádat stát o miliardy na daních. Vzrušená debata nad smyslem EET už sice pozvolna utichá, ale ministr financí dál pokračuje v kampani, která má občany přesvědčit o bezchybnosti evidence, jejíž dopad však bude pro mnohé podnikatele likvidační. Přitom málokoho pohoršuje, že propaganda EET je lživá a manipulativní.

Babiš se spuštěním EET váhal a logicky její start odložil až na dobu po krajských a senátních volbách. Represivní nástroj stále není dostatečně připraven a postihne především živnostníky v malých obcích a městech. Tedy právě tam, kde potřebuje nyní Babiš sehnat hlasy pro své zaměstnance v hnutí ANO. Ministr financí tak ukazuje svoji přívětivější tvář, ale zároveň nechává nahlédnout na tu pravou. Diktátorskou, všeovládající a majetnickou.

[ctete-foto]68137[/ctete-foto]

Elektronická evidence tržeb je společně s Robertem Šlachtou prioritou současných mocenských zájmů Andreje Babiše. Podle ideálního plánu by totiž měl data nejen obchodní, ale zároveň by přesně věděl, který konkurent se dá zničit pomocí informací od vysoce postaveného policisty. To, že během dosažení tohoto cíle bude destruovat podnikatelské prostředí, Babiše vůbec netrápí. Egoista jeho typu totiž při boji o peníze, moc a vliv, nekouká na oběti, které po cestě zůstávají.

Fakt, jak moc miliardářovi s mandátem ministra záleží na přijmutí EET občany, dokazují poslední týdny, během kterých se kromě útoků na Milana Chovance Babiš opět zaměřil na marketingovou kampaň k elektronické evidenci tržeb. Na internetu zveřejnil sestříhané video, na kterém podle svých slov vysvětlil jednomu z kritiků EET, jak skvělý je její start nápad, Facebook zase obdařil údajným vzkazem od svého známého. Ten prý Babišovi ze zahraničí napsal, jak si užíval dovolenou v Maďarsku, během níž se EET stala jedním z příjemných atributů výletu do ciziny.

Eric Drooker

Rozhovor s hospodským je zmanipulován a text na sociální síti je podezřelý už jen svým obsahem a načasováním, kdy ho ministr financí zveřejnil. Babiš se zkrátka potýká s tím, co mu pomohlo k moci a nemalým finančním ziskům. Manipulace, přikrášlování skutečností, časté změny názorů a lži. Na českého voliče to však podle průzkumů stále platí a za pomyslnou koblihu si bez přemýšlení klidně nechá diktovat názory a přijímá represe, které pro svou potřebu Andrej Babiš zavádí.

Útok hackerů z Anonymous, kteří napadli weby firem spadajících pod Babišův Agrofert, nemůže ministra nijak oslabit. Když nebude moci manipulovat přes internet, stále má své další komunikační kanály. Mladá fronta DNES, Lidové noviny a FTV Prima dokáží Babišovy myšlenky, urážky a nadávky šířit mezi lidi dostatečně. A to, že Anonymous hrozí napadením mailových účtů zaměstnanců zemědělského koncernu? Bezvýznamné. Na lidech Babišovi přeci nikdy nezáleželo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články