Vilém Besser: Babišův (ne)promyšlený tah Zimolou

ATEO

Jihočeský exhejtman Jiří Zimola | FOTO: ATEO

Jihočeským hejtmanem zřejmě zůstane Jiří Zimola. Ne však kvůli tomu, že ČSSD, které je členem, vyhrála v kraji volby, ale díky tomu, že si to přeje Andrej Babiš. Ten nařídil, aby se zaměstnanci jeho hnutí nesnažili sociální demokraty při tvorbě koalice obejít a hledat partnerství například u ODS. Prohlášením o uznávání vítěze voleb však ministr financí zřejmě zakrývá skutečný důvod Zimolovy podpory.

Tím by mohla být snaha vůdce hnutí ANO oslabit místy odbojné sociální demokraty. Zimola je totiž známým odpůrcem Bohuslava Sobotky a je téměř jasné, že se v budoucnu bude ucházet o post předsedy ČSSD. V tom zřejmě vidí Babiš možnost získat větší kontrolu nad protisobotkovskou kolonií v řadách socialistů. Ovšem pouze za předpokladu, že Zimola uzná za vhodné brát vicepremiérův telefonát jihočeské buňce ANO, ve kterém přikázal dohodu s ČSSD, jako čin hodný protislužby.

Rizikem je však opačný moment, který také může nastat. Současný premiér se totiž v souboji s Babišem ukázal jako velmi slabý protivník a ČSSD by po jeho odchodu překvapivě mohla posílit. A Zimola by si určitě nabytou moc nechtěl nechat omezovat, natož pak úplně vzít. Svou roli ale mohou také zahrát složky, které Babiš shromažďuje na své názorové oponenty, a proto by si mohl být loajalitou sociálnědemokratického politika jistý.

Jediné, co je naprosto jasné je to, že předseda ANO nenadiktoval svým lidem, aby Zimolu podpořili, jen kvůli korektnosti, o jejímž selhání rád mluví ve spojení s ostatními politickými subjekty u nás. Andrej Babiš vsadil na kartu, kterou ještě pořádně neviděl a doufá, že mu dokáže vyhrát celou hru. Ze žolíka se však rychle může stát černý Petr.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner