Vilém Besser: Chcete beztrestně urážet ostatní? Staňte se ministrem nebo prezidentem

(ČTK)

FOTO: ČTK

Traktorista se zmenšenýma ušima plus lemplové – celkem 38.000 korun pokuty. Tunelář, symbol korupce plus pokrytecký korupčník – bez trestu. Jak rozdílné je porovnávání urážek, pokud je vyřkne obyčejný občan, ministr financí nebo hlava státu. Přitom před zákonem jsme si prý všichni rovni. Je však vidět, že někteří jsou si zkrátka rovnější. Konkrétně tedy Miloš Zeman a Andrej Babiš zcela zřetelně.

V posledních pár dnech se na veřejnost dostaly dvě zprávy o vysokých pokutách za údajné urážky. Aktivista Tomáš Zelený nazval bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu traktoristou a zmínil i plastickou změnu na tváři „elitního policisty“. Upřímné sdělení v satirickém textu, uveřejněném na internetu, stálo autora osm tisíc korun. Šlachtovi exkolegové totiž nedokázali přenést přes srdce, že v článcích Zelený kritizoval nejen jejich parťáka, ale také práci útvaru, který přejmenoval na Útvar pro organizování odhalovaného zločinu.

Druhým pokutovaným byl pán, který celníkům v dopise oznámil, co si myslí o jejich práci. Úředníci totiž na muže poslali exekutora, ačkoliv už měl třísetkorunovou pohledávku zaplacenu. Právem podrážděný „dlužník“ nešetřil v kritickém listě peprnými výrazy a mimo jiné úředníky nazval lemply a svoločí. Ke třem stovkám tak velmi rychle přibyla pokuta ve výši 30.000 korun. Pánové celníci se totiž cítili uraženi. Z těchto dvou případů, na které upozornil server Lidovky.cz, se dá vyvodit jasné poučení, když vám něco vadí, nechte si to pro sebe, maximálně se o svůj postoj podělte s přáteli u piva.

Neplatí to ovšem pro každého. Andrej Babiš a Miloš Zeman o tom vědí své. Jeden politik a druhý nepolitik, který maká, se urážek nebojí. Dokonce se zdá, že by jejich komunikace se světem nemohla bez útoků na názorové oponenty, existovat. Babiš neustále uráží Miroslava Kalouska a Zemanovi je to vlastně jedno. Trnem v oku mu je například americký velvyslanec Shapiro nebo Pussy Riot. Kdo ale těmto dvěma a i mnohým dalším vystaví účet? Kolik je pokuta za buranské vystupování nebo nepodložené obviňování? Nikdo neví a co je nejhorší, nikdo to ani neřeší. Zeman s Babišem dokázali národ svým vystupováním tak zdecimovat, že si mnozí myslí, že jejich odporné vystupování je normou a ostatní se musí přizpůsobit.

Cenzura názorů se tedy evidentně vztahuje pouze na normální občany. Ministři a prezidenti jsou v závětří. Je však také možné, že se to týká pouze jednoho ministra a konkrétní hlavy státu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články