Vilém Besser: Chtělo by to dva prezidenty. Jeden by reprezentoval a druhý by byl Zeman

(ČTK)

FOTO: ČTK

Doba, kdy Miloš Zeman přestane vládnout této zemi, se zdá v nedohlednu. Obzvlášť, pokud si připustíme, že by další prezidentskou volbu opět vyhrála současná hlava státu. Protože nejde onu osobu na Pražském hradě jakkoliv sesadit nebo ji odvolat, nabízí se druhá, trochu neotřelá varianta. Zvolme si druhého prezidenta, takového, který nebude dělat republice ostudu a naopak ji bude reprezentovat. Zemanovi pak zůstane role jakési čestné hlavy státu. S minimálními pravomocemi. Nebo ještě lépe bez pravomocí.

Miloš Zeman v posledním týdnu opět dokázal, že jeho působení v roli prezidenta musí být hloupým vtipem, kterým někdo zkouší trpělivost českých občanů. Nejprve odmítl jet na pohřeb Šimona Perese, významného izraelského politika a bývalého prezidenta, protože slíbil svým bolševickým přátelům návštěvu Rhodosu. A jak sám Zeman pravil, je zvyklý držet slovo a tudíž je pro něj povinností účast na konferenci. Přeloženo do srozumitelného jazyka: Jedu se bratříčkovat s komunisty, dejte mi pokoj s pohřbem.

V sobotu se pro změnu znovu dostal na světlo světa zpropadený článek o Hitlerovi jako gentlemanovi. Sice se znova podařilo dokázat, že jeho autorem není Ferdinand Peroutka, kterého obvinil Zeman, ale optikou Hradu je stále slavný český novinář tím špatným, jenž byl fascinován fašismem. Zemanovo a potažmo i Ovčáčkovo ego dostalo sice u soudu co proto a dokonce i nařízenou omluvu za výroky proti Peroutkovi, ale hradní dvojka stále prezentuje lži, které pouští mezi lidi, jako nezvratná fakta.

Miloš Zeman má rozhodně i své silnější chvilky, například když brázdí na svém člunu rybník u domu na Vysočině, ale na zbylé momenty by rozhodně potřeboval náhradníka. Někoho, kdo nebude mluvit jako dlaždič, nebude neustále někoho urážet a jeho vystupování nebude ostudou České republiky. Naopak, jednalo by se o muže, přeci jen lze předpokládat, že ženu by si voliči nevybrali, na kterého bychom mohli být pyšní a nestyděli bychom se za něj. Někdo vzdělaný, ale ne vychytralý, lidský, ne však lidový, jak to známe teď. Konkrétní jméno nemá cenu nyní diskutovat, kandidát se musí projevit sám za sebe.

Zemanovi bychom však jeho mandát brát neměli, jen ho do jisté míry okleštit. Klidně může dál předvádět své buranské chování a ve spojení s Jiřím Ovčáčkem ukazovat, jak se chovat v hospodě, jen ta oficiálnost by jaksi nebyla brána vážně. Vlastně bychom se vrátili do doby, kdy králové mívali svého šaška. Chováním a vystupováním jsou totiž oba zmínění identičtí s těmito „baviči“. Jen ať si pánové v páteční večery pouštějí písně skupiny ABBA, jak je jejich zvykem a rozmlouvají o současné politické situaci. Výstupy by však měli prezentovat pouze v zábavných pořadech typu Partie na FTV Prima, které stejně nelze brát vážně, a se seriózní žurnalistikou nemají nic společného. Naše země by si zkrátka zasloužila lepšího prezidenta. A pokud si část národa zvolila Zemana, nebral bych jim ho. Jen ta druhá by na to neměla doplácet a není důvod, aby se musela za hlavu státu stydět.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]