Vilém Besser: Co se stalo, že Babiš přijde do Otázek? Před týdnem přeci Moravcem pohrdl

reprofoto ČT

Andrej Babiš a Petr Fiala | FOTO: reprofoto ČT

Skáčou mi do řeči, stříhají do mých vystoupení. Nemám rád chodit do televize. Tato slova minulý týden pronesl Andrej Babiš a aby jim dal opravdovou vážnost, odmítl přijít do Otázek Václava Moravce. Místo televizní diskuze se vypravil do vietnamské tržnice vysvětlovat tamním prodejcům výhody EET a rovnou se tam nechal za hubičku ostříhat. Skutečně logická reakce na vládní krizi, kterou sám Babiš rozpoutal. Dnes je vše jinak a názor se nepřekvapivě změnil.

Týden se s týdnem sešel a ministr financí se do Žižkovské věže dostaví debatovat s předsedy ODS a KSČM. Najednou mu nevadí televizní vysílání ani osoba Václava Moravce. Důvod? Babiš vidí, že mu poněkud teče do bot a je třeba využít všechny mediální možnosti k poplivání ministra vnitra Milana Chovance a policejního prezidenta Tuhého. Přinejmenším z nich udělat nedůvěryhodné škůdce státu. Oni dva se mu totiž postavili a znemožnili, aby si Agrofert do svého portfolia připsal další „společnost“ – Policii ČR.

Takovou drzost nemůže Babiš přejít bez reakce. Nejde jen o to, že přišel o ředitele ÚOOZ Roberta Šlachtu, který podle informací z několika zdrojů patřil k Babišovým utajovaným spolupracovníkům. Jde také o ego ministra financí. Není zvyklý na dialog ani na kompromisy. Umí jen rozkazovat a vládnout, ne se na něčem domlouvat.

V přímém přenosu se mu ve středu postavil jeden z členů vlády. Nečekaně a pro Babišovo vnímání nehorázně. Chovanec rozhodl za sebe a svůj rezort a nebral v potaz, že miliardář přikázal něco zcela odlišného. Za tohle musí být ministr vnitra pranýřován a OVM jsou ideální možností. Vojtěch Filip je do diskuze nevýrazným partnerem, navíc jde Babišovi na ruku, takže se vicepremiér bude názorově střetávat pouze s Petrem Fialou. Jeho vystoupení je velkou neznámou, protože ODS se během celé koaliční krize vyjadřovala k jejím dopadům jen velmi opatrně. Ze strany lídra Občanských demokratů se tak dá čekat zřejmě především vyjádření ke kauze Jany Nečasové, která byla v pátek u soudu znovu zproštěna viny.

Jedna věc je ovšem jasná: Babišovým nepřítelem číslo jedna je nyní Milan Chovanec. A to se do neděle nezmění. Václav Moravec se tak zřejmě může připravit na to, že nejvíc práce mu dá uklidňovat vytočeného Babiše, který bude mít rudo před očima a na šéfa vnitra nasype všechnu špínu, kterou mu do neděle seženou jeho poradci a ostatní nohsledi.

Před týdnem byl některými lidmi moderátor veřejnoprávní televize Václav Moravec označován za Babišova otroka. Tito „komentátoři“, kteří čekají na jakoukoliv chybu České televize, budou mít možnost se přesvědčit o tom, zda se otrok vzepře svému pánovi. Ti, kteří přemýšlejí a uvažují normálně, budou sledovat, jak si Moravec povede ve svém diskusním pořadu s mužem, který OVM evidentně hodlá využít k prezentaci lží, nadávek a urážek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner