Vilém Besser: Další kolo útoků na Chovance vede Babiš přes svá média

Andrej Babiš rád útočí přes média (Facebook)

Andrej Babiš rád útočí přes média | FOTO: Facebook

Novináři, sloužící Andreji Babišovi opět dokázali, jak „nezávislí a objektivní“ jsou. Dnešní útok Mladé fronty DNES na Milana Chovance a potažmo celou ČSSD je nejen dozvukem sporu o Roberta Šlachtu, ale zároveň přípravou na volební klání v senátních a krajských volbách. Babiš nemusí vynakládat velké prostředky do kampaně, protože ji už dnes vede přes svá média, která občanům překládají nesmyslné kauzy, které mají dokazovat zkorumpovanost a prohnilost politiků ostatních stran, zejména ČSSD.

Andrej Babiš rád tvrdí, že jeho mediální moc je zanedbatelná a rozhodně své noviny neřídí, natož aby nařizoval, co mají psát. Je zřejmé, že ministr financí nezvedá několikrát denně telefon a nevolá šéfredaktorům Mladé fronty a Lidových novin, aby jim nadiktoval noty, o čem mají další den publikovat články. Je ovšem zřejmé, že kult osobnosti a strach z vůdce, kterým je Babiš ve všech svých firmách, včetně hnutí ANO, fungují dostatečně. Novináři tak konají tak, aby měl šéf radost.

Milan Chovanec je terčem číslo jedna. O tom se diskutovat nedá a po jeho roztržce s Babišem o budoucnosti policie, kterou ministr vnitra odmítl dát do rukou Agrofertu, byl tento scénář i očekávatelný a očekávaný. Tentokrát totiž miliardář nepřišel jen o část svých peněz nebo vlivu, ale zároveň se mu někdo postavil a ukázal mu, že si nemůže dělat, co se mu zlíbí. A to je pro Babiše nepřekonatelné. Nejde jen o útok na jeho zájmy, ale především na ego.

V moment, kdy Babišovi dojdou argumenty, začíná obvyklá mediální masáž vicepremiérova protivníka, při které vydavatelství Mafra, Rádio Impuls a čím dál častěji i FTV Prima, obviňují daného politika z porušování zákona, nekalého jednání nebo podezřelých machinací. Dříve to byl Svatopluk Němeček, jehož ministerstvo zdravotnictví by Babiš rád ovládl a získal tak větší možnost podporovat svůj byznys v oblasti umělé reprodukce, nyní je „na řadě“ Chovanec.

Dnešní Mladá fronta DNES střílí hned ze dvou zbraní. Údajně podezřelý nákup bytu v Plzni za tři miliony a zfušovaná reforma policie. První událost prezentuje list jako investigativní objev, druhou rozebírá v rozhovoru s Marií Benešovou, bývalou nejvyšší státní zástupkyní. Pokud by však někdo hledal hlásanou nezaujatost deníku, bude jeho snažení marné. Dotační zvláštnosti kolem Čapího hnízda ani rozporuplná Babišova účast v dozorčí radě jeho německé firmy, nepřijdou žurnalistům z jeho novin podezřelé.

Ve světle těchto skutečností je potřeba brát Mladou frontu DNES a Lidové noviny jen jako stranický plátek hnutí ANO a především jeho předsedy. Způsoby investigace zaměřené pouze na politické protivníky Andreje Babiše a naprostá ztráta nezávislosti na svém šéfovi jsou už tak do očí bijící, že snad nikdo rozumný nemůže tato média označovat za seriózní.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]