Vilém Besser: Fraška zvaná Nagygate pokračuje. Šlachta s Ištvanem bojují o pověst

ČTK

Robert Šlachta a Ivo Ištvan | FOTO: ČTK

Olomoucké vrchní státní zastupitelství pokračuje ve svém boji proti Petru Nečasovi a jeho ženě Janě, dříve Nagyové. Po několika výsleších u soudu, kterým se expremiér se svou manželkou museli podrobit, nemají stále klid. Ačkoliv byla Nečasová několikrát osvobozena, lidé kolem Ivo Ištvana přišli s další obžalobou. Tentokrát chtějí z bývalého předsedy vlády udělat uplácejícího politika a jeho bývalá zaměstnankyně zřejmě bude muset zaplatit za drahé kabelky, které dostala darem. Neplatila by ale penězi, nýbrž odnětím svobody. Takový je od začátku „Nagygate“ úmysl dvojice Šlachta+Ištvan.

Nová obžaloba z Olomouce musí v občanovi vyvolávat dvě možné reakce. Buď už dlouho vidí Petra Nečase a jeho ženu jako padouchy, kteří už dávno mají sedět ve vězení, protože nebezpečným způsobem ovlivnili fungování celého státu, nebo se na věc dívají realisticky. Tehdy ještě Nagyová měla kontakty na lidi, kteří se ve spojení s politiky dají nazývat lobbisty, dostala několik drahých dárků, telefonovala s moc velkou otevřeností. Za tyto „zločiny“ byla obžalována a neodsouzena. Naopak, několikrát byla omilostněna. To by v právním státě mělo znamenat, že člověk, který stanul před soudem a ten ho neuznal vinným, je nevinen.

Ne v případě Nečasové. Jednoho obvinění se zbaví, olomoucké vrchní státní zastupitelství pošle další. Důvod? Jde už o tradici a jakousi setrvačnost. Zároveň je pro Ištvana a jeho kolegy nutné z celé kauzy vyjít s co nejmenší ostudou. Pokud si totiž člověk uvědomí, že vláda Petra Nečase padla jen kvůli teatrálnímu zásahu ÚOOZ pod vedením Roberta Šlachty a dalším mediálním výstupům nedávno odešlého policisty a „jeho“ státního zástupce Ištvana, je to dost silná káva. Stejně jako většina zásahů Šlachtovy party se zatím „Nagygate“ ukazuje jako show pro novináře, kteří později předhodí podezřelé jako zrůdné zločince.  Proto musí olomoučtí Janě Nečasové-Nagyové prokázat alespoň neplacení daně z daru. Na Nečase by se měla vztahovat poslanecká imunita, stejně jako na trojici poslanců Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř, kteří dokonce museli být odškodněni za své vazební stíhání kvůli údajnému podezření z přijímání úplatků.

Celá fraška, která velmi pomohla k moci Andreji Babišovi a vyvolala nedůvěru občanů v tradiční politické strany, tak možná bude finišovat jako proces o nezaplacení daně. Co si dovolili Robert Šlachta a Ivo Ištvan již nikdo neřeší, někteří je za jejich zásah na Úřadu vlády dokonce dodnes velebí. Je třeba si ovšem uvědomit, že v ruce neměli nic a před národem odsoudili osoby, které se před tím nedostaly před řádného nestranného soudce. Klasická metoda ÚOOZ za vlády jejího bývalého šéfa, prý elitního policisty.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner