Vilém Besser: Prožít tak den v Babišově ideálním světě

Eric Drooker

Pokud by chtěl člověk přijmout myšlenku, že Andrej Babiš všechny své nápady a návrhy tvoří pro blaho národa a ne ve prospěch svého konta a ega, musel by se zamyslet třeba nad tím, jak by žil. Byl by jeho den v Babišistánu stejný jako dnes, nebo by se úroveň jeho života zlepšila, jak hlásá vůdce hnutí ANO? Stačí si shrnout, na čem lpí ministr financí a lze si představu udělat.

Do poklidného rána by se člověk vzbudil stejně jako dnes. Jen by už neměl problém s tím, jakou radiostanici si po ránu pustí. Impuls by byl jasná volba. Nejobjektivnější zpravodajství doplněno hudbou umělců, kteří si už dávno uvědomili, že Babiš je pro náš stát jedinou a poslední záchranou. Nejčastějším interpretem by se tak nepochybně stal Richard Krajčo se svou skupinou Kryštof. Ti na Agrofert Tour moc dobře věděli, kým se mají nechat podporovat a bylo jim zřejmě i ctí.

K snídani párek z Kostelce, doplněný rohlíkem z Penamu a hned je den veselejší. Potraviny to sice nejsou kvalitní, ale za pár korun a hlavně od dobrého výrobce. A tím Babišovy firmy být musí, jinak by je přeci nevlastnil. Jak ale naložit s volným dnem. Je sobota a tu je třeba si užít. Konečně zmizela ona supermarketová turistika a po státních svátcích už začalo být zavřeno i o víkendech. Člověk si má dost brzo uvědomit, co potřebuje nakoupit a ne aby obtěžoval personál v obchodech svou touhou po rozhazování peněz.

Nebylo by od věci zajet se podívat na chatu. Když už za ni člověk státu tolik platí, není špatné ji využívat. Auto ale radši nechat doma. Je to starší model a ten už nyní na silnicích policisté spadající pod Policefert neradi vidí. Jedinou rozumnou a dobrou volbou je tedy žlutý autobus pana Jančury. On jako jeden z mála taky pochopil, co je ten Chovanec za arcipadoucha a upozornil na to na svých vozech. Dobře udělal. I že tam dal číslo na toho bývalého premiéra. Nejednu esemesku s „názorem“ jim lidé poslali. Jen ať vědí.

Cesta sice nestojí za moc, protože se ještě panu Babišovi nepovedlo opravit ty silnice, jak sliboval, ale máte krásný výhled na řepková pole a dostanete k přečtení Mladou frontu, tak se alespoň vzděláte a utvrdíte si svůj a vlastně jediný možný názor. V těchto novinách vždycky šli proti proudu a ukazovali realitu, která se nelíbila těm zlým sociálním demokratům. Pokud by se něco nesvedlo na ně, viník byl znám ještě před koaličními rozbroji. Za všechno přeci může Kalousek. A tak trochu kmotři.

Na chalupě bude dobře, člověk se potká s kamarády, ugriluje vodňanské kuře a popovídá. Už ne o politice, v té je všechno v naprostém pořádku a hlavně, už na ni není potřeba mít názor. Jediný je hlásán z ANO a ten je správný. Konečně to člověka neláká ani do hospody, kterou výčepní zavřel kvůli EET. Evidentně kradl, tak se radši stáhnul. Tak ještě posekat trávu a večer k televizi. Naladit Primu, tam totiž říkají pravdu a nepřikrášlují realitu jako ta Schwarzenbergem placená veřejnoprávní Česká televize. Brzy ji ale nový předseda vlády Babiš s prezidentem Zemanem konečně zlikvidují a bude klid. Po zprávách zase spát a neděli prožít naprosto stejně a rychle domů. Blíží se totiž pondělí a je třeba jít zase pracovat do jedné z firem nejpopulárnějšího miliardáře v zemi.

Den v Babišistánu by rozhodně stál za to, ale určitě ne v tom dobrém slova smyslu. Snad většině z nás představa života, kde je vše ovlivněno příkazy, zákazy a jedním možným názorem, nevyhovuje. A snad se to ukáže už v podzimních senátních a krajských volbách. Jinak reálně hrozí, že by se podobné příběhy jako tento, mohly stát každodenní realitou našich životů.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]