Vilém Besser: Když Sobotka kritizuje Babiše, tak ať ho příští týden odvolá

Eric Drooker

Premiér se ostře opřel do ministra financí. Všude po světě informace, které by se dalo věřit a měla by dostatečnou vážnost. Pokud však tato zpráva vyjde v našich médiích, vzbudí spíše pousmání. Bohuslav Sobotka totiž celou dobu, co vládne po boku Andreje Babiše, lépe řečeno, v jeho stínu, hartusí pouze naoko. Dnešní prohlášení slábnoucího předsedy ČSSD před jeho stranickými kolegy, se tak dá směle zařadit do kategorie planých výkřiků.

Předseda vlády dnes obrazně řečeno „objevil Ameriku“ a své prozření prezentoval před spolustraníky, jejichž podporu potřebuje pro nadcházející volby v partaji. „Babiš využívá své peníze, Agrofert, noviny, média, aby získal absolutní moc v České republice,“ prohlásil dnes Sobotka v Královehradeckém kraji. Zapomněl už ale dodat, že všechny tyto zbraně dal do ruky vicepremiérovi sám, nebo mu je alespoň neměl snahu vzít.

ČTK

To by ovšem musel šéf skomírajících sociálních demokratů prožít určitou sebereflexi a přiznat, že dělal a dělá velké chyby. Prohrané krajské a senátní volby zanechaly v Sobotkovi pachuť neúspěchu a očividně neví, jak se z problému dostat. Když nepomohlo odvolání ministrů, které mu Babiš ruku v ruce s Milošem Zemanem nadiktovali, zkouší to s kritikou šéfa státní kasy. Nejdřív kvůli EET, nyní si plačtivě stěžuje, že za volební neúspěch ČSSD může právě Babiš.

Příští týden čeká Sobotku poslední kolo bilančních schůzek s ministry, ze kterých zatím nevzešlo nic kloudného. Své dva odvolal, na všechny ostatní pěl chválu. Pokud se tedy Bohuslav Sobotka chce předvést jako chlap a hlavně, jako řádný předseda vlády, oznámí Andreji Babišovi, že není s jeho prací spokojen, střet zájmů už překročil únosnou mez a že se nenechá svým podřízeným zesměšňovat a pomlouvat do médií. Zkrátka, dá mu „padáka“.

ČTK

Taková situace by však nastala pouze v rovině sci-fi. Mnohem pravděpodobnější je, že Babiš bude na schůzce tepat Sobotku, co si to dovoluje a předseda vlády na následné tiskové konferenci opět povede řeči o fungující koalici, kterou by bylo škoda jakkoliv poškozovat. Nakonec by se ještě mohl Babišovi omluvit, že o něm jednou za čas řekl pravdu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner