Vilém Besser: Konvičkovy akce zakázat nejde, Konvičku ano

Martin Konvička a jeho happening „Daeš v Praze“ (ČTK)

Martin Konvička a jeho happening „Daeš v Praze“ | FOTO: ČTK

Bojovník proti islámu a všemu s ním spojeným, Martin Konvička, je opět v akci. Po výstupu na Staroměstském náměstí, kde se snažil přesvědčit občany o útoku Islámského státu tak přesvědčivě, že se několik cizinců začalo schovávat v místních restauracích, se chystá napsat další kapitolu. Při příležitosti patnáctého výročí útoku na americké World Trade Center a Pentagon si Konvička se svými přívrženci připravil představení před saúdskou ambasádou. Magistrát se sice pokusil zasáhnout, ale bylo to zřejmě zbytečné a především trapné.

Povolení na podivné a svým způsobem nebezpečné akci, která podle islamobijce Konvičky mělo občanům předvést, jak by vypadal vpád teroristické skupiny do ČR, úředníci hlavního města vydali. K velkému podivu politiků a dokonce i primátorky, tedy přímé nadřízené dotyčných, kterým se nezdál bývalý šéf Bloku proti islámu dost důležitý na podrobné prozkoumání programu jeho akce. Po několika týdnech Konvička pořádá další show a opět se svolením magistrátu. I když pouze v první moment.

Do hry se totiž vložil náměstek primátorky Dolínek a veřejnost informoval o faktu, že část Prahy 6 se nachází v problémové situaci kvůli havárii vody a shodou okolností musí i Konvička oželet svou přítomnost v rizikové oblasti. Pokud chtěl radikál se svými věrnými uspořádat veselou taškařici, jak sami předeslali, vysoký úředník magistrátu je v pokusu o vtipnost rozhodně překonal.

Jestli si však pan Dolínek a jeho kolegové myslí, jak nad Martinem Konvičkou vyzráli, zřejmě se přepočítali. Nepřítel migrantů totiž chce celou situaci řešit soudně a na úředníky z magistrátu podal trestní oznámení. Stejně tak na premiéra Sobotku a ministra vnitra Chovance. Ti totiž veřejně zapochybovali o jeho duševním zdraví. Kdo se však pozastaví nad tím, co se děje na radnici hlavního města?

V žádném případě sice nejde rušit jakoukoliv nahlášenou akci, pokud splňuje všechna předepsaná kritéria, ale je také třeba trochu zapřemýšlet. Martin Konvička je známý svými xenofobními prohlášeními a především radikálním přístupem k menšinám, přistěhovalcům a islámu. Tím pádem se na jeho akce musí přihlížet daleko přísnějším bezpečnostním pohledem a podle situace také jednat. V případě Staroměstského náměstí rychle a důrazně. Výhledově pak preventivně. To znamená další akci zkrátka nepovolit. Jestliže „přepadení Islámským státem“ je posuzováno jako výtržnictví, pak je Konvička výtržník. A do vyřešení případu přeci výtržníkovi nebudu povolovat další možnou provokaci. Nebo mu minimálně nepovolím na takové akci účast.

Ne však výmluvou na problémy s vodou, ale ráznými argumenty, proč nemůže k setkání antiislamistů dojít. Každé shromáždění by totiž mělo být povolováno, když už to vyžaduje zákon, podle rozumného posouzení. Jinak dojde k situaci, která se zatím pouze rýsuje, kdy se nebude moci protestovat proti ničemu. Akce Konvičkových podporovatelů nelze bránit za každou cenu, ale jde si lépe posvítit na jejich svolavatele. Jak říkal Bohuslav Sobotka: Konvička je magor. Podle toho je nezbytně nutné k němu přistupovat.

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]