Vilém Besser: Moravec versus Babiš. Moderátor umlčel kritiky a ukázal nezávislost

Andrej Babiš v Otázkách Václava Moravce (reprofoto ČT)

Andrej Babiš v Otázkách Václava Moravce | FOTO: reprofoto ČT

Když se Václav Moravec v předposledních Otázkách snažil udržet názorovou vyrovnanost svého diskuzního pořadu, vyslechl si za to snůšku urážek a kritických komentářů. V momentě, kdy do pořadu odmítl přijít Andrej Babiš, stal se Moravec jediným, kdo musel mít jiný názor než jeho tři další hosté. Role nepříjemná, ale v daný moment nutná. Za svůj přístup se Moravec v očích některých stal mluvčím myšlenek ministra financí, pro některé byl dokonce Babišovým otrokem. Po týdnu už ovšem v neděli došlo ke konfrontaci moderátora a vicepremiéra. A je jasné, že Václav Moravec skutečně neskáče, jak vůdce hnutí ANO píská.

Sejít se v současných dnech ve studiu s Milanem Chovancem, Miroslavem Kalouskem a Pavlem Bělobrádkem a doufat, že se při tématu Babiš bude jednat o vyrovnanou debatu, plnou argumentů pro a proti ministrovi financí, si lze představit jen těžko. Proto se Moravec musel převtělit do „Babišovy role“. Nešťastné, ale nutné. Dostal za to pořádně vynadáno, ale pokud by svým hostům přitakával, stejní kritici, kteří moderátorovi vypálili cejch otroka šéfa státní kasy, by psali o neobjektivním zpravodajství České televize. Takhle to prostě vzal Václav Moravec na sebe.

Kdo ale sleduje nedělní diskuzní pořad pravidelně, musí vědět, jak vypadají střety moderátora veřejnoprávní televize s Babišem. Miliardář pokaždé chce uzmout celý pořad pro sebe, jak je zvyklý třeba z FTV Prima a Moravec se snaží udržet formát a ministra koriguje. Slušně, vtipně a pomocí argumentů. Když například Babiš nešel přerušit v momentě, kdy vychvaloval elektronickou evidenci tržeb, moderátor ho poprosil, aby neodepíral dětem pohádku a se svou přednáškou počkal do momentu, kdy se OVM přesunou na zpravodajskou ČT24.

Okamžiky, které Babiš nemůže nechat bez odezvy. Jemu přeci nikdo nesmí říkat, kdy smí mluvit a kdy dát slovo ostatním. Babišovou optikou je však situace zcela jiná. Moravec jemu skáče do řeči, nenechá ho domluvit, pomlouvá jeho partnerku Moniku na Twitteru. Zkrátka nepřítel, do jehož pořadu chodit nebude. V neděli udělal výjimku, protože potřeboval ještě za tepla zurážet Milana Chovance, ale po slovní konfrontaci s Moravcem, si zřejmě další účasti v OVM rozmyslí.

Václav Moravec dokázal, že může být označován různě, určitě však ne jako Babišův otrok. Jako takový by si totiž jen sotva troufl k oligarchovi tolik, jako moderátor ČT, který Babišovi třeba vysvětlil, že je nejvíc neukázněným politikem, který do nedělní debaty na veřejnoprávní televizi občas zajde. Pokaždé , kdy vicepremiér začal „startovat“ Moravec neustoupil a pustil se do názorového střetu. Sebevědomě a bez zbytečného respektu, který nebyl na místě.

Souboj byl očekávaný a zřejmě i nutný. Dokázal, že výpadek Václava Moravce v předminulém týdnu byl skutečně zapříčiněn pouze snahou o názorovou rovnoměrnost v Otázkách a moderátor ani náhodou není loutkou v rukách Andreje Babiše.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]