Vilém Besser: Násilí ve školách je nutné vymýtit. Třeba i exemplárními tresty

Eric Drooker

Incident, který se odehrál na střední škole Na Třebešíně, se musí stát výrazným precedentem pro možné příští podobné události. Šikana je nepřípustná v každé své formě, ale aby žáci napadali svého kantora, to už je vrchol. Pokud se ještě spekuluje o možné spojitosti šikany profesorky s její následnou smrtí, nelze před takovým problémem strkat hlavu do písku. Ministryně školství sice ubezpečuje, že se jednalo o vájímečný exces a do budoucna chystá přísná opatření, ale jednat by měla ihned. A nejen ona.

Přestože pětapadesátiletá kantorka musela snášet agresivní chování trojice svých studentů, kteří si útoky dokonce nahrávali na mobilní telefony, nikdo se nad jejich chováním nepozastavil. Vzhledem k tomu, že učitelka už není mezi živými, mohou všichni její kolegové tvrdit, že o neskutečném chování mladých agresorů nevěděli. Kde je pravda se už zřejmě nikdo nedozví. Těžko se však dá věřit tomu, že by takové jednání nikdo nenahlásil, nebo že by se o něm profesorka nesvěřila ve sborovně.

[ctete-foto]47123[/ctete-foto]

Každopádně událost ukázala skutečnost, která byla ještě před lety nemyslitelná. Kantor byl vždy ten, koho se omladina bála. Ne proto, že by využíval fyzické nadřazenosti, spíš šlo o samozřejmost. Ta ovšem zmizela. Respekt se vytratil a žáci dávají svým učitelům jasně najevo, že pro ně nejsou žádnou autoritou. V tento moment by logicky měli zasáhnout rodiče. Ti však často ani netuší, co se ve škole děje a své děti mají za bezchybné výtvory, kteří jsou otravováni kantory, kteří po nich vyžadují znalosti a nedej bože i disciplínu.

Když tedy selže rodina, musí nastoupit někdo, z koho si děti ještě něco dělají. Bohužel je těžké odhadnout, kdo může roli ochránce morálky vykonávat. V době, kdy je běžně vidět, že ani policista není člověkem, ze kterého by lidé měli, nadneseně řečeno, strach. Kdo má vlastně u dnešních puberťáků respekt? Je samozřejmě nepřípustné, aby na školách učili „Igorové Hnízdové“, ale někdo zasáhnout musí. A ne až se stane něco podobného jako na pražské střední. Opačným extrémem je pak dění na kladenské škole, kde učitel surově zbil žáka.

[ctete-foto]46749[/ctete-foto]

Pokud žákům, kteří se chovají jako zvěř, hrozí maximálně vyloučení ze školy, je něco špatně. Když ministryně Valachová nevyvodí následky ani u vedení inkriminované školy, je to hodně špatně. Umístění takovýchto agresorů do ústavu jistě není řešením. Pouze by se naučili další věci, které by se jim mohly do budoucího, zřejmě kriminálního života, hodit. Kde tedy najít dostatečné řešení problému, který může být pouze nárazový, ale rovněž se může rozmáhat? Pokud studenti uvidí, že jim nehrozí téměř žádný postih, nemají důvod své agresivní choutky jakkoliv potlačovat. Pak už bude pozdě na pouhá slova o nápravě. Prevence selhala, nebo spíše neexistuje a toto selhání zřejmě již stálo život prvního člověka. Přísnější trestní stíhání mladistvých by určitě stálo za diskuzi a uložení exemplárních trestů je na pořadu dne.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články