Vilém Besser: Ortel nad Slavíkem – zbytečná hysterie kolem zbytečné soutěže

Dalibor Janda oceňuje Tomáše Ortela na Českém slavíkovi (ČTK)

Dalibor Janda oceňuje Tomáše Ortela na Českém slavíkovi | FOTO: ČTK

Tak tu máme opět týden rozhořčení některých lidí nad Českým slavíkem. Kontroverzní skupina Ortel, která je mnohými označována za rasistickou, xenofobní a nenávistnou si po roce užila patnáct minut slávy. Díky vztyčenému prostředníčku frontmana Gipsy.cz Radka Bangy a jeho následnému odchodu ze sálu, ve kterém předávání „prestižních“ ocenění probíhalo, se ale o Ortelu zase bude mluvit dlouho.

Situace je stejná jako vloni. Psalo se, že může dojít k tomu, že radikálně smýšlející kapela dostane ocenění za svou popularitu. Psalo se, že ho dostala. A potom se psalo, že ho dostat neměla. Zásadní problém je v tom, že jakkoliv se Slavík tváří jako soutěž zpěváků, zpěvaček a kapel, jde o pouhé hodnocení popularity. Navíc té, kterou jsou ochotni lidé projevit posláním SMS zprávy, tedy utratit marginální částku za projev oddanosti svému oblíbenci.

Vyhlášení výsledků Český slavík 2016. Na druhém místě v kategorii zpěváků i kapel skončil Ortel. (ČTK)

Můžeme se nad tím pozastavovat, můžeme to odsuzovat, ale také to můžeme změnit. Pokud nám Ortel tolik vadí, nedopusťme příště, aby se vůbec mohl dostat na takzvanou bednu, nebo vůbec mezi adepty na ocenění. Dvacet tisíc hlasů se mezi kritiky výsledků letošních Slavíků určitě najde. Nic víc se udělat nedá. Je to volba, demokratická, svobodná a mohou ji ovlivnit všichni.

Je nutná prevence, ne být po bitvě generál. Atmosféra je i po nulovém dopadu migrační krize stále napjatá a z toho právě profituje Ortel. Rok o něm téměř nikdo neslyšel, pokud se neúčastnil protiislámských demonstrací nebo nevyhledával jeho koncerty, nyní je však opět trnem v oku a loňská hysterie se vrací.

Bára Štěpánová (ČTK)

Český slavík je naprosto zbytečná soutěž, která ještě dožívá ze své historie. Nedá se však zapomínat na fakt, že i toto nepodstatné klání má každoročně vysílánu velkou show na nejsledovanější komerční televizi. A právě při tomto „ceremoniálu“ se dají dělat velká gesta. Dá se zde promlouvat k národu s kohoutem v ruce, ukazovat sílu, dojímat roztomilými potomky, nebo odcházet s výrazem zhnusení. K ničemu jinému Slavík neslouží. Sobotní přenos je tak jen jedním do počtu cirkusových vystoupení některých umělců.

Vítězství ve Slavíkovi je jen o hlasech. Příští rok může klidně vyhrát Richard Krajčo a Kryštof, protože se tak rozhodne jeho „zaměstnavatel“ Andrej Babiš a všichni z Agrofertu budou smskovat. A bude se kritizovat. Může vyhrát Michal David a budou se mu vyčítat Poupata. Pokud se tedy napřesrok nechcete rozčilovat, změňte to a nechte uspět někoho jiného. Stejně se najdou tací, kteří budou zaplavovat sociální sítě výchovnými komentáři.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články