Vilém Besser: Prodám stranu a její voliče, kdo dá víc? Zní od Sobotky

Premiér Bohuslav Sobotka ()

Papírový předseda vlády a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka se chová jako nespokojený majitel předmětu, kterého se chce zbavit. Buď už ho nebaví, nebo možná přestal šlapat podle jeho představ. V žádném případě si však nemyslí, že by za jeho porouchání mohl on sám. Možná s ním někdo neopatrně manipuloval a tak poškodil jeho funkčnost? Naneštěstí pro premiéra je ale očividné, že rozklad partaje, kterou nyní Sobotka nabízí dvěma možným kupcům, je pouze a jenom dílem jejího majitele – šéfa.

Aukce končí tento čtvrtek. V tento den totiž Sobotka ukáže, jak slabým je předsedou ČSSD a vlády. Na kobereček přijde ministr Herman, ten, co se přátelí s dalajlámou a uvrhl tak celou republiku do špatného světla před mocichtivou Čínou. Pokud šéfa kultury odvolá, jakoby znovu podepsal omluvný dopis asijské velmoci a signuje kupní smlouvu s Milošem Zemanem, pokud ne, kontrakt podepíše s oligarchou Babišem.

Volba není těžká pro člověka s morálními zásadami, ale pokud jste v pozici zoufalého „lídra“ zatím druhé nejsilnější strany, musíte být na pochybách. Správné by bylo ministra kultury podržet, ale je naprosto jasné, že v ten moment si spasitelskou roli připíše Babiš. Když se kauza dalajláma-Brady diskutovala, mlčel. Chytře a důsledně. Nyní pouze vyčkává, jak čtvrteční pohovor o unavenosti Daniela Hermana dopadne a jakou reakci vyvolá na sociálních sítích.

Pokud Herman vypadne ze sestavy, uslyšíme slova o tom, že není na místě komentovat odvolání lidoveckého ministra z vlády. Když se Sobotka rozhodne ministra podržet, zazní Babišovy samopochvalné teze o dlouhodobé spokojenosti s tímto členem kabinetu.

Tak jako tak, Sobotka už jasně naznačil, že neví, kam chce směřovat a komu chce vládu nad ČSSD darovat. Podle vzorce Andrej navrhne – Miloš podepíše – Bohuslav odvolá, už skončili Němeček s Dientsbierem. Jak je to s Hermanem má zatím jasno jen prezident. Ale pokud Dan Ťok a Robert Pelikán zaslouží premiérovu pochvalu, evidentně musí Daniel Herman odejít.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]