Vilém Besser: Robejšek for president? Když to posvětí Babiš, možná věc

Petr Robejšek (SF)

Petr Robejšek | FOTO: SF

Vznik nové strany, který ve čtvrtek oznámil politolog Petr Robejšek, vyvolává mnoho otázek. Proč nyní? Komu chce sebrat voliče? Kdo za projektem stojí? Jedna věc je však jasná. Jásají prokremelsky ladění příznivci, ale zklamaný není ani oligarcha Babiš. Sice ho mrzí, že se letošní držitel Zemanova metálu proti hnutí ANO vymezil, ale názorově jsou si prý blízcí. To nám byl čert dlužen. Babišovo alter ego, které se pokusí posbírat voliče, kteří ještě nestačili zběhnout od demokratických stran.

Vysněných 20 procent v očekávaných parlamentních volbách se zdá být pouhou bláhovou představou, kterou si Robejšek se svými souputníky vysnil. Při bližším ohledání se však tato sci-fi může stát realitou. Sám Babiš totiž označil Realisty, jak předseda nové strany svou partaj nazval, za následovníka jeho autokratického hnutí.

Z těchto slov lze vyčíst nebezpečné indicie, které by skutečně mohly zmást dostatek nerozhodných a naštvaných voličů tradičních stran. Peníze zřejmě může Robejšek očekávat z Východu, konkrétně z Ruska, jehož je velkým fanouškem. A mediální podpora ze strany Parlamentních listů je zřejmá dlouhodobě. Opravdu se tedy dá hovořit o klonu Babišova ANO.

Pro podle průzkumů nejsilnější „stranu“ v České republice se rodí ideální koaliční partner. Ne rovnocenný, ale přijatelný. Pokud už dnes panuje shoda mezi šéfy obou politických uskupení, není nereálné spojení, a to třeba hned při volbě budoucího prezidenta.

Babiš zatím používá vyčkávací taktiku a hraje na obě strany. Zemana nekritizuje a Horáčkovi klidně půjčí svého maskota Richarda Krajča. Variantou na dalšího kandidáta by mohl být právě Robejšek. Jeho mocenský zájem je jasný a současný ministr financí by mohl pomoci alespoň v prvním kole prezidentských voleb. Tím by se naplnilo známé přísloví o koze a vlkovi a všichni by byli spokojeni. Není tedy důvod odsuzovat Robejškovy Realisty hned od počátku. Oni nám ještě mohou ukázat. V dobrém a hlavně ve zlém.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner